Liptovský Mikuáš

CYKLOTURISTIKA

  • MESTSKÁ CYKLOTRASA CEZ HISTORICKÉ CENTRUM 
Hoci je historické centrum Liptovského Mikuláša pešou zónou, je doň povolený vjazd cyklistom. Tí sa môžu bezpečne pohybovať po vyznačenom cyklochodníku - asfaltovom páse, ktorý vedie celým historickým centrom, a tak pohodlne spoznávať jeho najväčšie atraktivityobčerstviť sa na letných terasách či v kaviarňach a oddýchnuť si na lavičkách. V pešej zóne môžu využiť viacero stojanov na bicykle napr. pri Fontáne Metamorfózy, Kostole sv. Mikuláša, oproti Liptovskému múzeu v NKP Čierny Orol. Cyklochodník vedie od železničnej stanice, kde je umiestnený nový bike and ride systém (cyklostojany, cykloboxy, servisný modul, oddychová zóna) a pokračuje cez Rohonciho záhradu s cyklomobiliárom a relaxačnou zónou. Ďalej plynulo prechádza cez historické centrum, kde je možnosť využitia nabíjacích miest pre elektrobicykle a končí na Rachmaninovom námestí. 
  • CYKLOTRASA NA VRCH HÁJ-NICOVÔ 
Cyklotrasa vedie od železničnej stanice, popri železničnej trati na vrch Háj-Nicovô. Po náročnom stúpaní sú cyklisti odmenení panoramatickými pohľadmi na Liptov. Trasa meria cca 4 km s možnostou odpočinúť si v cykloprístrešku na vrchole. Ďalej je možné pokračovať do obcí Smrečany a Žiar, ležiacimi pod majestátnymi Západnými Tatrami. 
  • CYKLOCHODNÍK PO BREHU RIEKY VÁH
V nádhernom čistom prostredí na brehu najdlhšej slovenskej rieky Váh sa môžete nerušene venovať cyklistike, in-line korčuľovaniu či jazde na kolobežkách. Po trase sa nachádzajú 3 cykloprístrešky, viaceré lavičky a v tesnej blízkosti chodníka aj detské ihriská. Pri Hoteli Lodenica funguje servisné miesto Park Tool a Rock Machine, kde majú cyklisti a korčuliari v prípade potreby bezplatný prístup k pumpe a základnému náradiu. Cyklochodník vedie v dĺžke 5,7 km od mestskej časti Ondrašová popri Paludžanskom a Vrbickom moste po most v Okoličnom. Cyklochodník po hrádzi rieky Váh v Liptovskom Mikuláši je súčasťou realizovaného projektu „Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier“, ktorý po dokončení  bude zahŕňať cyklistické chodníky, lyžiarske trasy, náučné chodníky, bežkárske trasy a bude sprístupňovať jedinečné miesta s vysokou krajinnou, kultúrnou, historickou a prírodnou hodnotou na oboch stranách Tatier s dĺžkou viac ako 250 km.