Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   PROGRAM NA MIERU   /   PRE RODINY S DEŤMI   /   FONTÁNA AKO ENCYKLOPÉDIA

FONTÁNA AKO ENCYKLOPÉDIA

Vyčítaš z nej mená sedemdesiatich osobností, ktoré sa narodili v Liptovskom Mikuláši. Napríklad vynálezca Eduard Penkala bol poriadna hlavička! Mal patentovaných 70 vynálezov, medzi nimi rotujúcu zubnú kefku, atramentové plniace pero a termofor.
 

Okrem Eduarda Penkalu je na fontáne veľkými písmenami napísané meno ďalšieho významného vynálezcu - Aurela Stodolu. Pracoval na zložitej teórii parných a plynových turbín. Lopatky turbíny pripomínajú vrchné časti fontány. Dajú sa otáčať, sú farebné a lesklé. Dobre sa pozri a zbadáš na nich odraz okolitých domov. Aurel Stodola bol aj váženým profesorom. V úcte ho mal aj Albert Einstein, ktorý o ňom povedal: "Jeho sila bola v neustálej túžbe po poznaní a v mimoriadnej jasnosti jeho myslenia." 
Pri fontáne sa stretáva mnoho detí. Šantia v jej striekajúcej vode. Pridáš sa aj ty, alebo sa necháš zlákať na voňavý koláč a zmrzlinu v niektorej z letných terás? 
 
- trvanie aktivity podľa individuálneho záujmu

NOVINKA: VEČERY GÉNIOV
Piatkové podvečery zábavy a poznania venované osobnosti mikulášskeho rodáka Aurela Stodolu pri príležitosti 160. výročia jeho narodenia.

PROGRAM:
AUREL STODOLA – ŽIVOT GÉNIA  o 17.00 pred INFORMAČNÝM CENTROM mesta 
Turistická sprievodkyňa a Albert Einstein v dialógu o „otcovi parných turbín“ v historickom centre na miestach, ktoré si ho pamätajú. Navštívite aj Evanjelický kostol, kde bol Aurel Stodola krstený a sobášený. Vstupné: bezplatné
PRACOVŇA PROFESORA AURELA STODOLU o 17.45 v Múzeu Janka Kráľa
Laserová show o živote a diele významného vedca a vizionára a návšteva novootvorenej expozície. Vstupné: dospelý 2 €, dieťa 1 €
GENIÁLNY PARK od 18.00 do 20.00 v záhrade Múzea Janka Kráľa
Veselé tvorenie inšpirované vedou a technikou v kreatívnych dielňach a interaktívna kúzelná fyzika. Vstupné: bezplatné
DOPLNKOVÉ SLUŽBY PRE DETI:

Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš 

Fontána Metamorfózy
Námestie osloboditeľov, severná strana
Liptovský Mikuláš