Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   MÚZEÁ A GALÉRIE   /   Galéria Kolomana Sokola

Galéria Kolomana Sokola

Galéria prezentuje najväčšiu zbierku diel vynikajúceho grafika, mikulášskeho rodáka Kolomana Sokola, ktorého tvorbu si vážil aj Pablo Picasso. 

V historickej 
Pongrácovskej kúrii na hlavnom námestí od roku 2002 sídli Galéria Kolomana Sokola. Otvorená bola pri príležitosti stých narodenín významného slovenského grafika a maliara, mikulášskeho rodáka Kolomana Sokola (1902 – 2003). V roku 2017 bol zmenený názov na Galériu Kolomana Sokola a bola reinštalovaná stála expozícia Kolomana Sokola – zakladateľa slovenskej i mexickej grafiky.

Základom stálej expozície sa stalo 48 špičkových diel, ktoré umelec venoval svojej rodnej krajine. Súbor grafík a kresieb dopĺňa Sokolova biografia, osobné predmety a snímky renomovaného slovenského fotografa Tibora Huszára, ktoré vznikli počas jeho návštevy u majstra Sokola v Spojených štátoch amerických. Na poschodí najstaršej svetskej budovy v meste tak môžete spoznať nielen neopakovateľný výtvarný prejav Kolomana Sokola, ale aj jeho dramatický životný príbeh. Výstavná sieň na prízemí galérie dáva priestor osobnostiam slovenskej grafiky, novým menám v slovenskom umení, ale aj zahraničným výtvarníkom.


 

Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš 


Námestie osloboditeľov 28
Web: www.galerialm.sk
Tel.č.  044/562 0035
Mail: lgpmb@vuczilina.sk
GPS: 49° 4' 59.77" N   19° 36' 43.45" E

Otváracie hodiny:
celoročne: ut–so 10:00-17:00
posledný vstup odporúčaný o 16:30              

Vstupné:
celá galéria:  
dospelí 3,00 € / deti,študenti,dôchodcovia 1,50 €
dočasné výstavy:
dospelí 2 € / deti, študenti, dôchodcovia 1 €
(ak nie je uvedené inak)
stále expozície:  
dospelí 1 € / deti, študenti, dôchodcovia 0,50 €