Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   LESOPARK HÁJ-NICOVÔ

LESOPARK HÁJ-NICOVÔ

Vítame vás v kultúrno-prírodnej oddychovej zóne situovanej na vrchu Háj na severnom okraji Liptovského Mikuláša. Lokalita Háj-Nicovô je vyhľadávaná pre krásu prírody, široké možnosti športovania a vojenskú históriu. Neopakovateľné výhľady z jeho vrcholu na scenériu okolitých hôr, hladinu vodnej nádrže Liptovská Mara a mesto patria k emotívne silným zážitkom. V minulosti sa po úbočiach Hája spúšťali prví mikulášski lyžiari, bol tu postavený prvý skokanský mostík v Liptove, konali sa tu aj školské plesy či majálesy. Háj zároveň slúžil ako pasienky pre chov dobytka a od 50. rokov minulého storočia bol zalesňovaný do dnešnej podoby.

Vydajte sa za zaujímavosťami lesoparku Háj-Nicovô:
  • Náučný chodník VOJENSKÁ HISTÓRIA dokumentuje boje o Liptovský Mikuláš počas 2. svetovej vojny. Vedie k pamiatkovo chránenému Pietnemu areálu s pamätníkom a najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov v bývalom Československu. Je vybudovaný na miestach, kde sa konali druhé najťažšie boje na Slovensku. 
  • Na vrchu OKRÚHLICA havarovalo americké bojové lietadlo Liberator 2. decembra 1944. Smerovalo z Talianska do Poľska, keď sa po zásahu nad Považskou Bystricou,  zrútilo nad Liptovským Mikulášom. Dnes príbeh amerických letcov pripomína nepriestrelná vesta jedného z nich v Múzeu Janka Kráľa.
  • Náučný chodník PRÍRODA A KRAJINA OKOLO NÁS s detským ihriskom je zameraný na ochranu a  zaujímavosti prírody lokality Háj-Nicovô, ktorá je od roku 1996 zaradená do kategórie chránený areál s rozlohou 7,6 ha. 
  • Vrchol HÁJA (748 m n. m.) je jeden z najkrajších a ľahko dostupných vyhliadkových bodov Liptova. Ponúka panoramatické výhľady na jedinečnú tatranskú krajinu.
  • Bežecké KYSLÍKOVÉ TRASY, ktoré nesú mená mikulášskych olympionikov, sú doplnené o cvičiace prvky.
  • Regionálna CYKLOTRASA prechádza v blízkosti lesoparku Háj-Nicovô.  Smeruje z Liptovského Mikuláša do Žiarskej doliny, s odbočkou na vrchol Hája a možnosťou oddychu v cykloprístrešku. Nadväzuje na ďalšie cyklotrasy vedúce popod Západné Tatry.