Turistické prehliadky sakrálnych pamiatok či organové koncerty?
Každoročne v júli a auguste je v historickom centre Liptovského Mikuláša možné oboje.
Kostoly a chrámy sú jedny zo stavieb, v ktorých sa v minulosti najviac koncentroval život a história je tam priam hmatateľná. Ich bohatstvo a slohová rôznorodosť sú naozaj výnimočné a oplatí sa dozvedieť o nich viac. Náboženské komunity, ktoré zásadne ovplyvnili rozvoj mesta tu boli v minulosti hneď tri a žili spolu vo vzájomnom porozumení. Na to, ako sa prejavili v kultúrnej ale aj konfesionálnej oblasti sa pozrieme v tomto blogu. Katolícka, evanjelická a židovská cirkev tu zanechali svoju nezmazateľnú stopu a tiež jedinečné architektonické pamiatky. S každou z nich je spojený významný historický medzník v dejinách mesta, u niektorých dokonca aj Slovenska.
STÁL PRI ZRODE MESTA
Kostol sv. Mikuláša je úzko spojený s počiatkom mesta. Je
najstaršou stavebnou pamiatkou Liptovského Mikuláša a zároveň
najväčšou ranogotickou stavbou Liptova. Na mieste tejto dnešnej impozantnej stavby, bol v 11.-12. storočí postavený románsky kostolík a okolo neho sa začala rozrastať najskôr osada a potom mesto L. Mikuláš. V polovici 15. storočia bol kostol rozšírený a zaklenutý, veža bola nadstavaná a upravená v neskorogotickom slohu, neskôr prešiel barokovou prestavbou.
Interiér: Ústrednou sochou hlavného oltára z r. 1903 je patrón kostola – sv. Mikuláš, ktorého meno nesie nielen kostol ale samotné mesto. Naozaj unikátne sú jeho vitrážové okná. Prvú vitráž - Apoteózu Sviatosti oltárnej - zhotovila podľa návrhu národného umelca Jána Želibského firma, ktorá vytvorila aj okná Katedrály sv. Víta v Prahe. Oltár Panny Márie z rokov 1470-80 a kamenná krstiteľnica kalichovitého tvaru z roku 1490 či sgrafitá v bočných kaplnkách sú len časťou celého radu skvostov, ktoré tento chrám ukrýva.
VÝZNAMNÝ OBCHODNÝ ROZVOJ
Výnimočná je tiež história
Mikulášskej synagógy, ktorá sa začala písať v 20. rokoch 18. storočia, keď sa v Liptove usadili prvé židovské rodiny. Boli do mesta zemepánmi prijaté s očakávaním, že v Mikuláši a okolí napomôžu rozvoju obchodu. A tak sa aj stalo. Počet židovských rodín sa rozrastal a začali obchodovať s drevom, kožou, textilom, liehovinami a tabakom. Začiatkom 19. storočia dostal Mikuláš prívlastok
„židovské Atény“ či
„mesto plné mudrcov a znalcov Písma“. Židovská obec roku 1842 rozhodla o stavbe novej synagógy na mieste, kde stojí dodnes, aj keď v pozmenenej podobe. V roku 1846 už slúžila svojmu účelu. História mikulášskej židovskej komunity sa tragicky uzavrela počas druhej svetovej vojny. Od marca 1942 bolo z Mikuláša postupne deportovaných 885 židovských obyvateľov do koncentračných táborov. Prežiť sa podarilo len zlomku z nich.
Interiér: Zaujímavosťou klasicistického exteriéru je až 30 okien a 9 vstupov z troch strán budovy. Nad optickým stredom synagógy architekt vo výške 17 m strop otvoril a vytvoril v ňom kupolu o priemere 10 m. Jej vrchol vypĺňa veľká farebná vitráž, ktorú tvoria dekoratívne výplne s centrálnym motívom slnka a kvetov na pozadí modrej oblohy. Vstup do samého srdca synagógy „Aron-ha-Kodeš“, kde sa uchovávala Tóra, je komponovaný ako impozantná brána.
DUCHOVNÝ DOMOV VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ
Mikulášske obyvateľstvo na začiatku 16. storočia takmer celé prešlo k evanjelickému vierovyznaniu, po tom čo sa reformačné myšlienky Martina Luthera rozšírili aj na územie Liptova. Postavenie
evanjelického kostola v Liptovskom Mikuláši umožnil Tolerančný patent Jozefa II. z roku 1781, na základe ktorého si už aj protestanti smeli stavať murované kostoly, aj keď mimo námestia, bez veže a zvonov. Stavba kostola, poškodenie chrámu požiarom aj jeho ďalšia obnova len časťou významných udalostí, ktoré sa odohrali.
Sformovala sa tu evanjelická štvrť, ktorá sa za pôsobenia
M. M. Hodžu stala miestom dejinných udalostí, ako bolo
založenie prvého celonárodného kultúrneho spolku Tatrín a zostavenie Žiadostí slovenského národa – prvého politického programu Slovákov.
Interiér: Trojloďový zaklenutý priestor evanjelického kostola má nad bočnými loďami rozsiahle empory – chóry, vďaka ktorým patrí kostol s 1700 miestami na sedenie k
najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku. Interiéru dominuje 6,5 metra vysoký neskorobarokový oltár, ktorý je bohato zdobený drevorezbou so zlátenými prvkami, s obrazom Ukrižovaného Krista uprostred. K ďalším zaujímavostiam patrí klasicistická kazateľnica skrášlená rastlinnými motívmi či vzácny organ z roku 1892.
Ak sa chcete započúvať do zvuku píšťal tohto organu, sú tu pre vás ORGANOVÉ POLHODINKY, ktoré si vypočujete
každý utorok o 16.00 počas letnej turistickej sezóny. Evanjelickým kostolom sa vtedy nesie monumentálna chrámová hudba v podaní nadaných mikulášskych organistov.
⇒ Všetky 3 pamiatky sú situované
v historickom centre, kde si môžete prehliadnuť aj ďalšie turistické zaujímavosti, ochutnať lokálne aj medzinárodné špeciality, či posedieť si na terasách kaviarní a cukrární.
⇒ Toto je len časť dejín a turistickej ponuky mesta. Ak chcete vedieť viac, v júli a auguste sa konajú pravidelné prehliadky historického centra so sprievodcom s názvom PRÍBEH MESTA. Vždy v pondelok, stredu a piatok o 10.00 hod so začiatkom pred INFORMAČNÝM CENTROM. Celoročne sú v ponuke aj
sprievodcovské služby s trasou, ktorú si vy vberiete.
⇒ Sakrálne pamiatky si môžete prezrieť celoročne počas bohoslužieb, alebo na požiadanie vo farských úradoch, synagógu na požiadanie v Múzeu Janka Kráľa.
⇒ Vstupné na turistické prehliadky Evanjelického kostola a Kostola sv. Mikuláša či organové polhodinky je dobrovoľné.
Príspevkom podporíte obnovu týchto pamiatok. Vstupné do Synagógy je 2€ / osoba.
Ak budete mať akékoľvek otázky, obráťte sa na
INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš. Tu vám ochotne poradíme a poskytneme bezplatné propagačné materiály.
Dňa: 1.6.2020