Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   BLOG   /   Legenda Jánošík

Legenda Jánošík

Príďte do Liptovského Mikuláša zistiť, ako sa z obyčajného zbojníka stala legenda. Na zbojníckeho kapitána Jura Jánošíka sa nezabudlo ani po troch storočiach.  Jeho meno dokonca figuruje v top  desiatke ankety o najväčšieho Slováka. Ak vás táto kontroverzná postava slovenských dejín zaujala, v Liptovskom Mikuláši sa o ňom dozviete najviac. Vydajte sa po jeho stopách:

Objednajte si prehliadkovú trasu JÁNOŠÍKOVA CESTA
Turistický sprievodca vám rozpovie celý životný príbeh zbojníka, ktorý naháňal strach nielen liptovským pánom. Vypočujete si aj zaujímavosti vtedajšej doby a zistíte, čo a kto z neho vytvoril legendu. Prehliadková trasa vedie historickým centrom mesta, kde sa zastavíte  na miestach, ktoré si Jánošíka pamätajú.
  
Temné podzemie Múzea Janka Kráľa skrýva ešte temnejšiu expozíciu s mučiacimi nástrojmi, ktorými kat takmer vždy dosiahol priznanie. Čo všetko podstúpil Jánošík počas mučenia, sa dozviete práve tu. 
          
   
Oblečte si dobový sudcovský talár a uplatnite nekompromisné zákony spred troch storočí alebo si vyskúšajte úlohu súdeného a tvrdosť dereša. Kulisu vám dotvorí veľký sudcovský stôl či hák šibenice.
 
 
SOCHA JÁNOŠÍKA
Kto by si nechcel urobiť foto s najslávnejším zbojníkom? Sochu Jánošíka nájdete v Jánošíkovej záhrade Múzea Janka Kráľa. V záhrade môžete hľadať Jánošíkov poklad, strieľať na terč či sa nechať natiahnuť na škripec!  

KAŠTIEĽ VRANOVO
Keď Liptovská stolica konečne dolapila Jánošíka, hľadala bezpečné väzenie, z ktorého by nebolo úniku. Práve také našli v kaštieli Vranovo – prístupné len cez otvor v podlahe strážnice. Kaštieľ dodnes stojí v mestskej časti Palúdzka, asi 2 km západne od historického centra. Je súkromným majetkom, môžete sa však potešiť jeho architektúrou. Pred ním sa nachádza socha Jánošíka v nadživotnej veľkosti.
 
 

POPRAVISKO ŠIBENIČKY
Kedysi obávané miesto pohltila výstavba. Všetkým pre výstrahu sa popravisko nachádzalo na vyvýšenine na niekdajšom okraji mesta. Mladého 25-ročného Jánošíka tu povesili za ľavé rebro 17. marca 1713. Na Šibeničky si už nespomínajú ani najstarší pamätníci, veď posledného zbojníka tu sťali pred takmer 200 rokmi. Dnes popravisko nie je označené, nachádza sa 2,5 km východne od centra mesta (miesto približne oproti Liptovskej mliekarni, ulica 1. mája 124). 
 
 

Fotografia hore: záber z filmu Jánošík z roku 1921, ktorý bol prvým slovenským celovečerným filmom. 
Suveníry s jánošíkovskou tematikou v predaji v INFORMAČNOM CENTRE a  Múzeu Janka Kráľa.


Ak budete mať akékoľvek otázky, obráťte sa na INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš. Tu vám ochotne poradíme a poskytneme bezplatné propagačné materiály. 
Dňa: 3.7.2020