Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   AUREL STODOLA - GÉNIUS Z LIPTOVA

AUREL STODOLA - GÉNIUS Z LIPTOVA

V roku 2019 si pripomíname 160. výročie narodenia svetovo uznávaného mikulášskeho rodáka Aurela Stodolu.
 
AUREL STODOLA (1859 Liptovský Mikuláš - 1942 Zürich)
 
Profesor, strojný inžinier a vedec, ktorý zo všetkých slovenských vedcov dosiahol najväčšiu svetovú povesť a uznanie. Prácu zameral na oblasť teórie parných a plynových turbín. Vážil si ho samotný Albert Einstein, nielen ako svetovú kapacitu vo svojom odbore, ale aj veľkého človeka pre jeho mravné hodnoty, humanizmus a sociálne cítenie.  Bol vyznamenaný medzinárodnou zlatou medailou Jamesa Watta, obdobou Nobelovej ceny v technike.
                                                    
Foto vľavo: Nákres parnej turbíny z knihy Aurela Stodolu. Foto vpravo: Aurel Stodola s chirurgom Sauerbruchom zostrojil pohyblivú ruku, aby zmiernil utrpenie vojnových invalidov.


FONTÁNA METAMORFÓZY v historickom centre

Menu Aurela Stodolu náleží čestné miesto na umeleckom objekte Pocta tvorivému mysleniu, ktorý dominuje Fontáne Metamorfózy. Jeho horné otáčavé bloky symbolizujú neustálu premenu a pohyb, plynutie času, nových myšlienok, tiež pomyselné lopatky turbíny novodobého stroja. Práve tvorivému mysleniu a vedeckému skúmaniu dejov v turbínach zasvätil život Aurel Stodola. 
                                                                                    
                                   
EVANJELICKÝ KOSTOL na Tranovského ulici 
Rodičia Aurela Stodolu vychovali štyroch úspešných synov v láske, v mravných zásadách, s dôrazom na kvalitné vzdelanie. Vštepili im vzťah k národu aj evanjelickej viere. V tomto evanjelickom kostole Aurela Stodolu krstila ďalšia osobnosť dejín – Michal Miloslav Hodža. Neskôr tu mal sobáš s Darinou Pálkovou, ktorá pochádzala z poprednej národne uvedomelej rodiny. V kostole občas Aurel Stodola hrával na organ. Hudba bola jeho celoživotnou láskou.

                    
DOM STODOLOVCOV s pamätnou tabuľou Aurela Stodolu
Aurel Stodola sa narodil 11. mája 1859 v pôvodnom dome. V roku 1878 bol dom rozšírený a nadstavaný a po požiari v roku 1883 prestavaný do dnešnej podoby. Pri požiari zhorela tiež rodinná garbiareň, ktorú vybudovali nanovo a so strojovým zariadením pomáhal už aj čerstvý inžinier Aurel Stodola. Hoci obnovená fabrika kedysi patrila k najväčším v Mikuláši, dnes už neexistuje a Stodolovie dom má nového majiteľa. V roku 1959 pri príležitosti stého výročia narodenia Aurela Stodolu bola na rodnom dome slávnostne odhalená Pamätná tabuľa na uctenie pamiatky Aurela Stodolu. Dom s pamätnou tabuľou sa nachádza na ulici 1. mája 138/45. 

                                      
MÚZEUM JANKA KRÁĽA
V dôstojnom prostredí dobovej meštianskej jedálne vás životom Aurela Stodolu prevedú fotografie    z rodinného albumu Stodolovcov. Uvidíte aj výtlačok jeho najvýznamnejšieho vedeckého diela Parné turbíny a vyhliadky tepelných strojov. Prvé vydanie vyšlo v roku 1903, posledné šieste v roku 1925, vždy doplnené o nové poznatky. Posledné vydanie obsahovalo vyše 1100 strán a 1100 nákresov. Preložené bolo do angličtiny, ruštiny, francúzštiny a dokonca aj čínštiny. Stalo sa učebnicou pre celé generácie strojných inžinierov. 

Prehliadková trasa  AUREL STODOLA - ŽIVOT GÉNIA
Turistický sprievodca vám rozpovie pôsobivý životný príbeh tohto velikána vedy na miestach, ktoré si ho skutočne pamätajú. Predstaví vám ho ako mimoriadne nadaného študenta, skvelého profesora, vizionárskeho vedca, sociálne cítiaceho človeka, filozofa, ale aj láskavého otca a milovníka hudby. A čo ho spájalo s Albertom Einsteinom? Aj to zistíte počas hodinovej prehliadky v historickom centre mesta.

                                         

Monografia NAJVÄČŠÍ z veľkých – Aurel Bohuslav STODOLA od Milana Petráša
Prvý ucelený pohľad na život a prácu Aurela Stodolu. Do myšlienok Aurela Stodolu sa môžete začítať aj prostredníctvom súkromnej korešpondencie. 
V predaji v INFORMAČNOM CENTRE mesta. Cena: 36 €.Foto hore: Meno Aurela Stodolu vytesané v žule Fontány Metamorfózy


Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš 
 

BLIŽŠIE INFORMÁCIE:

Námestie mieru 1
031 01  Liptovský Mikuláš         
Tel.: +421/44 16 186, +421/44 552 24 18      
E-mail: info@mikulas.sk  
Web:
 www.mikulas.travel
GPS: 49°05´09.4´´N, 19°36´40.3´´E  
Prevádzková doba:  
15.09.-30.06.: Po-So: 9.00-17.00, Ne: zatvorené
01.07.-14.09.: Po-Pi: 9.00-18.00, So-Ne: 9.00-17.00