Liptovský Mikuáš

Socha Naša matka


Od Alojza Štróbla, rodáka z Liptova, poprednej osobnosti uhorského sochárstva, je v parížskom Louvri evidovaná ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta. Jej bronzový odliatok je vystavený pred Liptovskou galériou P. M. Bohúňa.

„Jej tichý obraz bytia je podaný takou intimitou, na akú je schopný len umelec milujúci matku,“ historik umenia K. Lyka 
 
Socha predstavuje milovanú matku umelca tak, ako si ju zapamätal, keď v kresle s bibliou v lone sedávala pri dome v Kráľovej Lehote. Fotografiu sochy ako symbol materinskej lásky dlhú dobu predávali v USA najmä ku Dňu matiek. Mramorový originál je vystavený v Maďarskej národnej galérii.

Alojz Štróbl (1856-1926) bol prvým uhorským sochárom, ktorému stál modelom cisár František Jozef. Vytvoril vyše 600 sochárskych a maliarskych diel. K tým najobdivovanejším patrí 12-metrov vysoké súsošie Studňa kráľa Mateja na Budínskom hrade v Budapešti. Ako prvý v Uhorsku vytvoril aj sochy zvierat. Ich podoba je veľmi verná, keďže predlohou mu boli skutočné alebo ulovené zvieratá. Svedčí o tom aj socha Ranený diviak, ktorá sa tiež nachádza pred vstupom do Liptovskej galérie. Hoci Štróbl pôsobil hlavne na Vysokej sochárskej škole v Budapešti, kde sa už ako 31-ročný stal riaditeľom, na Liptov sa rád vracal.   Svoje okolie prekvapoval  excentrickým správaním. V rodnej Kráľovej Lehote pre svojich hostí usporadúval sprievody a poľovačky v historických kostýmoch, na Vianoce chodil koledovať po liptovských dedinách, dokonca v kroji – v krpcoch a košeli, putoval do Ríma, aby si odkopíroval Michelangelovu sochu Mojžiša. 

Socha Naša matka
Tranovského 3
031 01 Liptovský Mikuláš 
http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/bezbarierovy_pristup.png

ATRAKTÍVNY SUVENÍR 
PRVÁ EUROBANKOVKA Liptovského Mikuláša zobrazuje sochu Naša matka na pozadí Kostola sv. Mikuláša, ktorý je najstaršou stavebnou pamiatkou mesta.
V predaji v INFORMAČNOM CENTRE mesta za 3 €.