Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   ATRAKTIVITY   /   12 NAJ HISTORICKÉHO CENTRA   /   Liptovská galéria P. M. Bohúňa

Liptovská galéria P. M. Bohúňa


Tretia najstaršia galéria na Slovensku disponuje najväčšou výstavnou sieňou spomedzi slovenských galérií a spravuje viac ako 5000 diel.

"Sídli v budove z konca 18. storočia, ktorá bola postavená pre potreby evanjelického školstva. V rokoch 1854 – 1865 tu ako učiteľ pôsobil Peter Michal Bohúň, maliar národného obrodenia a klasik slovenského výtvarného umenia 19. storočia." 

V súčasnosti  sa v galérii nachádza päť stálych expozícií a výstavná sieň, kde sa konajú  veľké súborné, tematické, kolektívne alebo autorské výstavy. Priľahlá galerijná záhrada je vyhľadávanou oddychovou zónou uprostred historického centra.
 
Expozícia Staré umenie v prvej časti predstavuje vzácne tabuľové maľby a plastiky vrcholnej a neskorej gotiky z oblasti severného Slovenska, ale najmä Liptova (gotický oltár z Dovalova, oltárne časti zo Svätého Kríža). Druhá časť je výberom renesančnej a barokovej maľby a plastiky. Maľbu 18. storočia reprezentuje predovšetkým dobový šľachtický portrét. Tretia časť predstavuje tzv. zľudovené formy baroka – sochársku tvorbu domácich rezbárskych dielní 18. a 19. storočia.
Expozícia Portrét, krajina, žáner v reprezentatívnom priereze približuje vývoj slovenského maliarstva v 19. storočí. Zastúpenie tu má predovšetkým portrétna maľba (Czauczik, Klemens), ale aj krajinkárska tematika druhej polovice 19. storočia (E. Ballo, Medňanský, Skutecký a i.).
Expozícia Bohúňova sieň je venovaná tvorivej osobnosti Petra Michala Bohúňa (1822 - 1879), zakladateľa realistického portrétu. Jeho diela sa vyznačujú pokojnou klasickou kompozíciou, harmonickou farebnosťou a dokonalou maľbou detailov.  Sústredil sa hlavne na portréty mešťanov a národovcov, maľoval však aj oltárne obrazy, vytvoril cykly krojovaných Slovákov, venoval sa litografii aj fotografovaniu. V expozícii môžete obdivovať 32 Bohúňových obrazov.
Expozícia 20. storočie – Moderna prezentuje tvorbu zakladateľskej generácie moderného slovenského umenia v prvej polovici 20. storočia, ktorá čerpá námety  z vidieckeho, neskôr i mestského a intímneho prostredia. Ide o maliarov ovplyvnených secesiou, symbolizmom, expresionizmom (Zolo Palugyay, Anton Jasusch, Edmund Gwerk), umelcov s presahmi na európsku modernu (Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, I. Weiner Kráľ) a príslušníkov tzv. Generácie 1909 (Ján Mudroch, Ján Želibský, Ladislav Čemický, Ester Š. Martinčeková a další).
Expozícia Liptov: domov aj exil s dielami osobností slovenského vizuálneho umenia od druhej polovice 20. storočia až po súčasnosť. Pre autorov je Liptov rôznymi spôsobmi dôležitý, zároveň ich tvorba tento lokálny priestor presahuje a ovplyvňuje kultúru v celoslovenskom či dokonca medzinárodnom zmysle (Ester Š. Martinčeková, Martin Martinček, Miroslav Ksandr, Michal Kern, Milan Adamčiak, Ján Kudlička, Mira Podmanická, Marek Jarotta a ďalší).
Galerijná záhrada s lavičkami, na ktorých sú ukryté podpisy mikulášskych umelcov, je ideálnym priestorom pre oddych s dobrou knihou, ktorú si tu môžete požičať z knihobúdky. Alebo si prineste chutné dobroty a spravte si malý piknik na voňavej tráve. Piknikovú deku si môžete požičať z boxu v záhrade. Rodiny s deťmi tu čaká zaujímavé detské ihrisko.


Tranovského 3
031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.: +421 44 552 27 58 
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/bezbarierovy_pristup.png
Ut-So: 10.00-17.00
Cenník 

VIRTUÁLNA PREHLIADKA BOHÚŇOVEJ SIENE