Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   ATRAKTIVITY   /   12 NAJ HISTORICKÉHO CENTRA   /   Jánošíkova mučiareň a súdna sieň

Jánošíkova mučiareň a súdna sieň

V priestoroch Múzea Janka Kráľa zobrazujú jeden z najkrutejších súdov v histórii mesta, kde v roku 1713 vypočúvali a odsúdili zbojníckeho kapitána Jura Jánošíka.
 
Tento dom nenávidí lenivosť, miluje pokoj, trestá zločiny, zachováva práva a vyznamenáva dobrých“ nápis na stene prvého Stoličného domu, kde bol s najväčšou pravdepodobnosťou súdený Jánošík. Dnes sa v týchto autentických priestoroch nachádza Jánošíkova súdna sieň.

Ako prebiehal súdny proces s legendárnym Jánošíkom  sa dozviete v Jánošíkovej mučiarni,  ktorá je ukrytá v temnom podzemí múzea. Ponurú atmosféru dotvárajú historické kresby mučenia a mučiace nástroje - dereš, škripec, španielska čižma, palečnica či kliešte na vytrhávanie jazyka. Sú svedkami  neľudských praktík doby, kedy mučenie bolo legálnou súčasťou súdnych procesov. V Jánošíkovej súdnej sieni, ktorá realisticky zobrazuje vtedajšie súdy,  sa môžete obliecť do dobových kostýmov a stať sa sudcom, obhajcom či samotným Jánošíkom. Vyskúšajte tvrdosť dereša, posaďte sa do kresla sudcu, alebo vyneste ortieľ smrti nad Jánošíkom. Uvidíte tu aj šibenicu s hákom, hoci Jánošíka popravili všetkým pre výstrahu na vyvýšenine na okraji mesta. Keďže zbojníctvo bolo považované za ťažký zločin, vybrali preňho  jeden z najkrutejších spôsobov popravy - povesením na hák za ľavé rebro. Súdna sieň je súčasťou hlavnej expozície Múzea Janka Kráľa.
 
Suveníry s jánošíkovskou tematikou v predaji v Múzeu Janka Kráľa a INFORMAČNOM CENTRE.

Námestie osloboditeľov 30
03101 Liptovský Mikuláš 
Tel.: +421/44/552 25 54, 0915/317 490 
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/bezbarierovy_pristup.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/wifi.png
Múzeum Janka Kráľa vrátane Jánošíkovej súdnej siene a mučiarne:
denne 10.00 - 18.00
Vstupy: 10.30, 11.30, 12.30, 13.30,14.30, 15.30, 16.30, 17.30
Vstupné: 
dospelý 4 €, dieťa 2 €
Zľavy s Liptov region card