• New Zealand vs Fiji
 • New Zealand v Fiji
 • New Zealand Fiji
 • New Zealand vs Fiji
 • New Zealand v Fiji
 • New Zealand Fiji
 • New Zealand vs Fiji
 • New Zealand v Fiji
 • New Zealand Fiji
 • Zažite zimu v meste | Liptovský Mikuláš | Mesto pre všetkých
  Liptovský Mikuáš
    Úvod   /   Návštevník   /   2023   /   Zažite zimu v meste

  Zažite zimu v meste

  Keď prídete na Liptov, určite sa zastavte v meste Liptovský Mikuláš. Ak ste doteraz jeho návštevu odkladali, tak tu je hneď niekoľko skutočne dobrých dôvodov, prečo sem zavítať. Ak ste tu už aj boli, isto nájdete doposiaľ nepoznané miesto alebo zaujímavú aktivitu! Môžete si užiť zimné radovánky priamo v meste, spoznať lákadlá historického centra aj obľúbenej Tatralandie so ZOOKONTAKT a odniesť si domov produkty vyrobené v Liptovskom Mikuláši a regióne Liptov.


  LYŽOVAČKA AJ TURISTIKA PRIAMO V MESTE

  V novootvorenom športovom centre Petry Vlhovej!

  Na 550-metrov dlhej zjazdovke strednej náročnosti a pre deti na 50-metrovej trati. Stredisko je pre všetkých lyžiarov otvorené od piatku do nedele. Je umelo zasnežované aj osvetlené, tak sa tu počas celej sezóny môžete v pondelky, stredy, piatky a soboty tešiť aj na večernú lyžovačku. Využiť môžete tiež služby detskej lyžiarskej školy, bufetu či bezplatného parkoviska. Športové centrum Petry Vlhovej nájdete v mestskej časti Vitálišovce za najväčším mikulášskym sídliskom Podbreziny, vzdialené len 5 km z historického centra. 
   
  Športové centrum Petry Vlhovej Športové centrum Petry Vlhovej Športové centrum Petry Vlhovej - večerné lyžovanie
   

  V Ski Centre Demänová Rezort

  Ľahká a stredne ťažká zjazdovka a pre deti špeciálna oddelená lyžiarska zóna. Možnosť večerného lyžovania, snowtubingu, či korčuľovania. Ski Centrum je súčasťou ubytovacieho zariadenia Demänová Rezort, ktoré sa nachádza v rovnomennej mestskej časti.
   
  Ski Centrum Demänová Rezort Ski Centrum Demänová Rezort Ski Centrum Demänová Rezort
   

  Bežkárska trať či cyklochodník?

  Závisí od počasia! Keď je snehová pokrývka dostatočná zmení sa cyklochodník na brehu rieky Váh na bežkársku trať. Ak je zima bez snehu, cyklochodník naďalej s obľubou využívajú cyklisti. 
   
  Bežkovanie na cyklochodníku Bežkovanie na cyklochodníku Bežkovanie na cyklochodníku

  Zároveň sú z Liptovského Mikuláša dobre dostupné aj ďalšie lyžiarske strediská vrátane Jasnej, ktorá je najväčším lyžiarskym centrom Slovenska a domácim strediskom olympijskej šampiónky v zjazdovom lyžovaní Petry Vlhovej. Na prepravu využite bezplatnú pravidelnú dopravu SKI&AQUA BUS-ov.


  Odmenou vám bude dokonalý kruhový výhľad!

  Vrchol Hája je právom považovaný za jeden z najkrajších vyhliadkových bodov Liptova. Uvidíte z neho panorámu majestátnych okolitých hôr, vodnú nádrž Liptovská Mara, mesto Liptovský Mikuláš aj okolité dediny. Poľahky sa sem dostanete náučným chodníkom Príroda a krajina okolo nás, na ktorom vás môžu sprevádzať zvukové nahrávky o tunajšej prírode. Chodník má dĺžku 1,3 km a prevýšenie 140 m. Chodník vás dovedie aj k Pietnemu areálu s pamätníkom a vojnovým cintorínom. Na samotný vrchol Hája je možné vyjsť tiež autom po Ceste generála P. Kunu – cesta v zime je ale neudržiavaná, tak je vždy potrebné zvážiť jej zjazdnosť. 
   
  Výhľad z vrcholu Hája Pietny areál Informačné tabule na náučnom chodníku
   

  LÁKADLÁ HISTORICKÉHO CENTRA

  S historickým kompasom 

  Nechajte sa navigovať k historickým budovám, k ich zaujímavým príbehom a osobnostiam, ktoré vám o svojej dobe povedia zo zvukových nahrávok. 29 budov (nielen v historickom centre) je označených informačnými tabuľkami s QR kódmi, ktoré vás presmerujú na web stránku s mnohými informáciami, dobovými fotografiami a audiosprievodcami. A tak sa dozviete aj to, aké detstvo prežil známy básnik Janko Kráľ, čo prezradil archeologický výskum o Kostole sv. Mikuláša, kde sa nachádzala prvá slovenská verejná knižnica, ktorá známa budova bola kedysi evanjelickou školou, prečo panovníčka Mária Terézia venovala niekoľko tisíc zlatých na výstavbu jezuitského kláštora v meste a mnoho mnoho ďalšieho. 

  Evanjelická škola, dnes Liptovská galéria P. M. Bohúňa S historickým kompasom za zaujímavou históriou Kostol sv. Mikuláša kedysi
   
   

  Bohúň aj Hála – výstavy, ktoré sa oplatí vidieť

  Výstava Peter Michal Bohúň – maliar vľúdneho štetca je nevšednou príležitosťou vidieť na jednom mieste veľkú časť jeho tvorby, ktorá je za bežných okolností v 15 slovenských a poľských galériách a múzeách. A tak si môžete prehliadnuť obrazy, grafiky, ale aj nábytok, šperky či iné dobové predmety patriace maliarovi, ktorý dokázal do svojich obrazov vložiť zjavnú empatiu, pochopenie a láskavosť k národu, prírode aj portrétovaným jednotlivcom. Práve portréty tvoria absolútnu väčšinu maliarových diel. A čo výstava Ján Hála inak? Už jej samotný názov napovedá, že tu neuvidíte typické Hálove obrazy s motívmi krojov a prírody Važca. Ústredná je tu séria trinástich olejomalieb Slovenskej papierne v Ružomberku z roku 1932 a séria kresieb Mikulášski garbiari z roku 1949 pre Kožiarske závody v Liptovskom Mikuláši. Protipólom k obrazom zachytávajúcim len stroje a mužov pri práci je akt Hálovej manželky Riny.  
   
  Výstava P. M. Bohúň Výstava Ján Hála inak Výstava P.M. Bohúň
   

  Zažiť prírodu inak

  No len povedzte, či ste už niekedy boli v medveďom brlohu? A kedy ste sa plazili jaskyňou? Počuli ste spievať minerály? A viete, ktorý chrobák je najväčší na Slovensku? Ani nebudete tušiť, koľko informácii o prírode sa na vás nalepí v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré patrí k absolútnej špičke na Slovensku. Navyše má múzeum aj svoju rozhľadňu, z ktorej sa vám naskytne pôsobivý pohľad na historické centrum aj okolité pohoria.
   
  V expozícii Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva V expozícii Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva - jaskyniarstvo
   

  Vypočuť si nesmrteľný príbeh najslávnejšieho zbojníka

  „Protož pro takové zlé účinky a prikázaním prestúpení má být na hák na levém boku prehnaný a tak na príklad jinších takových zločincov má být zavesený.“  Takýto rozsudok si v roku 1713 vypočul slávny zbojnícky kapitán Juro Jánošík v Liptovskom Mikuláši. Myslíte, že o Jánošíkovi bolo povedané všetko? Tušíte ale prečo bol popravený práve v našom meste?  Za aké zločiny? A kde presne? Prečo pre neho vybrali taký krutý trest? A aký život vlastne žil? Máte ďalšie otázky? Na všetky vám odpovedia v Jánošíkovej mučiarni a súdnej sieni v mestskom Múzeu Janka Kráľa, kde sa dozvetie aj mnohé zaujímavosti z histórie mesta a jeho osobností.
   
  V Jánošíkovej mučiarni V Jánošíkovej súdnej sieni Pracovňa Aurela Stodolu
   

  Vstúpiť do trick-artu a hry optických ilúzií a zrkadiel

  Nič nie je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. V Galérii Ilusia prestanete veriť vlastným očiam! Jednoducho to musíte zažiť a zdokumentovať na fotografiách.
   
  Galéria Ilusia Galéria Ilusia Galéria Ilusia

  Prechádzky historickým centrom majú svoj pôvab nielen za bieleho dňa, kedy ich môžete spojiť s návštevou múzeí a galérií, ale aj tie večer, keď sú v osvetlené historické dominanty. Na svojich potulkách nezabudnite zistiť, ako chutí Liptovský Mikuláš. Ochutnať môžete tradičnú kuchyňu Liptova, medzinárodné špeciality, skvelé domáce koláčiky aj čerstvú praženú kávu. 
   
  Historické centrum mesta Historické centrum mesta - v popredí Múzeum Janka Kráľa Reštaurácia Taverna- droby
   

  Made in Liptovský Mikuláš / Produkt Liptova

  Ak si chcete domov odniesť niečo typické a vyrobené v  Liptovskom Mikuláši alebo Liptove, zastavte sa v INFORMAČNOM CENTRE hneď na vstupe do historického centra. Môžete si tu kúpiť výrobky z konopnej farmy, nealkoholické pivo, ručne vyrábané mydlá, voňavé čaje a medy, ...
   
  Produkty Konopnej farmy Liptov - Made in Liptovský Mikuláš Mydlá Krmešáky - Produkt Liptova Nealkoholické pivo Nilio
   

  NA ZÁVER PORIADNY RELAX

  Relaxovať v tropickom raji na Liptove

  Nasadnite na vlnu vodnej zábavy v bazénoch a toboganoch, v detskej zóne Karibik Kid´s Island alebo v Tropical Paradise s pirátskou plachetnicou a palmami v Tatralandii. Atmosféru prímorského raja vám môže spestriť aj surfovanie na simulátore morských vĺn. A tým zábava zďaleka nekončí. Keď si jej užijete do sýtosti, môžete ju vystriedať relaxom v Keltskom saunovom svete a  Wellness Centre. Pri Tatralandii nájdete aj jediný veterný tunel na Slovensku - Hurricane Factory.
   
  Zábava v Tatralandii Tatralandia Vodný park Tatralandia
   

  Dotknúť sa zvierat

  Uvidíte zvieratá žijúce na Slovensku, ale aj cudzokrajné levy, tigre, kengury či papagáje. K niektorým zvieratám sa dá vstúpiť do výbehov a voliér, o ďalších vám šikovní sprievodcovia povedia pútavý výklad. Pri putovaní za zaujímavými zvieratami v ZOOKONTAKT sa môžete zastaviť pri miniatúrach svetoznámych stavieb, napríklad aj pri šikmej veži v Pise či Big Bene.

  Radi by ste sa dozvedeli o Liptovskom Mikuláši ešte viac?
  Kontaktujte alebo navštívte turistické INFORMAČNÉ CENTRUM, kde získate aj bezplatnú turistickú mapu mesta a ďalšie letáky. Vybrať si tu tiež môžete zo širokej ponuky turistického sortimentu a suvenírov.
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png