Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

HORY A MESTO LIPTOVSKý MIKULáš

21 November 2019
23 November 2019

HORY A MESTO LIPTOVSKý MIKULáš

    Beseda, Prednáška (Nezaradené podujatia)

Dom Kultúry    


1. ročník festivalu horského filmu v Liptovskom Mikuláši.

ŠTVRTOK 21.11.2019

18:00 OTVORENIE FESTIVALU HORY A MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 2019

18:10 PATRIK PAULÍNYI - Faerské ostrovy - skrytá krása severu 
Faerské ostrovy sú skutočne jedinečným a výnimočným miestom našej planéty. Patrika Paulínyiho si získali natoľko, že ich navštívil už tretíkrát. Prečo a aké miesta treba navštíviť sa dozviete v prednáške. 

18:50 IGOR PAP – Tatranské prekvapenia 
Lezenie na Malom Gánku, Ihle republiky a poslednej horúcej novinke - Limbovom hájiku. Okrem tohto sa v prezentácii dozviete aj o perspektívach a posledných objavoch v jaskyni Mesačný tieň. 

19:30 PRESTÁVKA

19:45 PROJEKCIA FILMOV

ZABARDAST (Francúzsko, 54 min, 2018, r. Jérôme Tanon) 
Dôverný cestovný denník z neuveriteľnej freeriderskej expedície do srdca Karakoramu. Hľadanie jedného z najkrajších pohorí na lyžovanie vo výške až 5880 m.n.m. Miesto, kde sa stretáva horolezectvo a freeride. 

DREAMRIDE 3 (Kanada, 6 min, 2018, Mike Hopkins) 
DreamRide 3 je poslednou kapitolou zo série DreamRide, ktorá zaviedla divákov do niekoľkých z najdivokejších krajín na svete. Je kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr.Suessom, neskutočnej prírody a jedného „snílka“ na horskom bicykli. S týmto filmom zažijete dobrodružstvo, aké so žiadnym iným. 

AZIZA (UK, 7 min, 2018, r. Daniel Twort) 
Zasadený do ulíc Bou Tharara a širokých skalnatých údolí dolného Atlasu, Aziza je príbeh mladej ženy, ktorej sa darí vo svete ultra pretekania. Kombinácia jej ambícií, odhodlania a láskyplnej podpory zo strany rodiny jej pomohla prekonať mnohé sociálne a kultúrne prekážky a urobila z nej vzor pre nádejných marockých športovcov.

VRCHOLOVÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ (SR, 64 min, 2018, r. Rastislav Hatiar)
Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice.


PIATOK 22.11.2019

9:00 PROGRAM PRE ŠKOLY 
PAVEL BALLO - Chráňme si prírodu na Liptove 
Prednáška zameraná na ochranu prírody a dodržiavanie Návštevného poriadku, faunu a flóru Tatier.

PREMIETANIE FILMOV PRE ŠKOLY

17:30 PROJEKCIA FILMOV

REEL ROCK 13: ZEM KRÁĽOVNEJ MAUD (Queen Maud Land, USA, 27 min, 2018, r. Taylor Keating) 
Tím šiestich elitných horolezcov sa vydáva na výpravu na vzdialené zmrznuté veže v Antarktíde. Zem kráľovnej Maud - názov tejto ľadovej oblasti - ukazuje ohromujúcu a zriedka navštevovanú divočinu a utrpenie a víziu potrebnú na lezenie na tomto konci sveta.

MOJE MILOVANÉ KIRGIZSKO (My Dear Kyrgyzstan, USA, 13 min, 2018, r. Noam Argov)
Emil je podnikateľ posadnutý sociálnymi médiami na jednom z najodľahlejších miest na Zemi: v opustenej sovietskej baníckej dedine v horách východného Kirgizska. Chce vrátiť „svoju“ dedinu Džergalan späť na mapu tým, že presvedčí bohatých turistov a slávnych blogerov, aby sem prišli na dovolenku. 

IKIGAI (USA, 16 min, 2018, r. Justin Taylor Smith) 
Japonský snoubordista Shin Biyajima rozpráva príbeh o tom, ako našiel svoje ikigai alebo „dôvod na žitie“. K Shinovi sa pripojí americký snoubordista Travis Rice. Ponoríme sa do Shinovho života, japonskej horskej kultúry a podobnosti medzi dvoma priateľmi, ktorí napriek tomu, že ich delia oceány, vyrástli s dvoma spoločnými vecami: kopcami a hlbokou vášňou pre jazdu na snouborde. 

NA ŽIVOT A NA SMRŤ (SR, 30 min, 2018, r. Anna Žembová) 
Dokumentárny film o leteckej záchrannej službe v horách pri príležitosti 45. roku výročia jej vzniku. Mapuje jej neľahké začiatky, sprevádzané neochotou štátu vybudovať vrtuľníkovú záchranu v horách na jednej strane a láskou k lietaniu a chuti zachraňovať životy na strane druhej. 

19:00 PRESTÁVKA 

19:15 MIROSLAV PEŤO - Ski the World – PERU 2018 
Skialpinizmus v Peru v pohorí Cordillera Blanca, ktoré domáci hrdo nazývajú najvyšším tropickým pohorím na svete. Miro Peťo spolu s kamarátmi pôsobili v tejto oblasti v máji minulého roku a okrem iného sa im podarilo vystúpiť a zlyžovať ikonickú šesťtisícovku Artensonraju. 

20:15 PRESTÁVKA

20:30 PROJEKCIA FILMOV

DAWN WALL (The Dawn Wall, USA, 100 min, 2017, r. Josh Lowell a Pete Mortimer) Tommy Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?


SOBOTA 23.11.2019

17:30 PROJEKCIA FILMOV

TERAZ ALEBO NIKDY (Now or never, Rakúsko, 21 min, 2018, r. Simon Platzer, Jakob Schweighofer) 
Nadine Wallnerovú, dvojnásobnú majsterku sveta vo freeride z Arlbergu, kedysi motivovali najmä súťažné línie. Dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.

VOLANIE DIAĽOK (SR, 35 min, 2018, r. Adam Lisý)
Cesta hrdinov SNP je najznámejšia diaľková turistická trasa na Slovensku vedúca od Dukly až na Devín. Meria 765 kilometrov a podľa značkového času jej prechod trvá 224 hodín nepretržitého kráčania. Zdolať ju v rozpätí 7 až 9 dní je výzva, aká sa nevidí každý deň. 

SURFER DAN (USA, 8 min, 2018, r. Tim Kemple) 
Vo chvíli, keď cítite, že potrebujete letieť na opačnú stranu sveta, aby ste našli dobrodružstvo a výzvu, surfer Dan dokazuje, že so zápalom, odvahou a istou dávkou kreativity môžete mať všetko, čo potrebujete, a nájdete to priamo na prahu vášho domova.

NOMÁDSKY CHLAPEC (Boy Nomad, Kanada, 21 min, 2018, r. Niobe Thompson) 
Príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat.

MEL (Austrália, 4 min, 2018, r. Jason Macqueen) 
Začiatky v novom športe sú dosť ťažké. Ale čo keby ste si museli prerobiť všetky kusy vybavenia a prispôsobiť každú techniku? Mel nám ukáže, aké je náročné začať sa venovať jazde na divokej vode. Hlavne keď nemáte „štandardný typ tela“. Po tom, ako Mel nemohla zohnať dostatočne malú loďku, rozhodla sa vyrobiť si vlastnú. Toto je film, ktorý nám pripomína, že "všetko je možné", pokiaľ máte inžiniersky titul, dielňu, skvelých priateľov a šialený drajv.

A ČO NA TO CRAIG? (Craig’s Reaction, USA, 24 min, 2018, r. Cameron Maier)
Craig DeMartino prišiel v roku 2002 pri hrozivej lezeckej nehode o nohu. Nevzdal sa a v súčasnosti je jedným z najlepších hendikepovaných lezcov v Spojených štátoch, ktorý pomáha ostatným hendikepovaným dospelým a veteránom s telesným postihnutím byť znova aktívnymi.

ZA SKIALPINIZMOM DO NÓRSKA (SK, 20 min, 2019, r. Rastislav Hatiar)
Lyžiarske túry na najkrajšie štíty v oblasti Romsdal a Sunmore s nádherným výhľadom na morské fjordy.

19:45 PRESTÁVKA

20:00 PAVOL BARABÁŠ - Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta
Začiatok roka 2018 strávil Palo Barabáš s Petrom Ondrejovičom v pralesoch Amazónie nakrúcaním pôvodných indiánskych kultúr. Po prechode horami Sierra Maighualida si uvedomili, že Venezuela upadá do chaosu a ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ krajina neuzavrie svoje hranice. 

21:00 FILMY

TIEŇ JAGUÁRA (SR, 58 min, 2018, r. Pavol Barabáš) 
Štyria priatelia, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.

FRAJER RAJESH (RJ Ripper, USA/Nepál, 20 min, 2018, r. Joey Schusler)
Deti a bicykle - kdekoľvek na svete sa nachádzate, tieto dve veci idú ruka v ruke. Chaotické ulice v Káthmandu možno nevyzerajú ako typické miesto, kde vyrastajú mountainbikeri svetovej úrovne, ale pre Rajesha (RJ) Magara nie je typické nič. Odkedy sa vôbec naučil jazdiť, až po to, ako sa stal štvornásobným národným šampiónom vo veku 21 rokov, je jeho príbeh jedným nekonečným detským snom a nezastaviteľným odhodlaním, od odpadkov v uliciach až po kamenisté cestičky mohutných Himalájí.

Predpredaj : Informačné centrum mesta a Dom kultúry
 


Ďaľšie informácie: http://www.horyamesto.sk/

Vstupné: Dospelí: 1 deň/ 5€

Naspäť na podujatia