Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

SVETOVý DEň VTáCTVA

01 Apríl 2021
30 Apríl 2021

SVETOVý DEň VTáCTVA

Sl.múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva     Pre rodiny s deťmi (Kultúrne podujatia)

http://smopaj.scienceontheweb.net/svetovy-den-vtactva/     online


Zoznámte sa s druhmi vtákov, ktoré žijú v blízkosti ľudských sídiel.

Dňa 1. apríla sme si pripomenuli Svetový deň vtáctva. Hoci je 1. apríl považovaný za deň žartíkov, z ochranárskeho hľadiska je veľmi významným dňom – Svetovým dňom vtáctva. Apríl je jarným mesiacom, kedy sa prebúdza príroda, obdobie ticha končí a nastáva obdobie radosti a vtáčieho spevu. Je mesiacom, kedy k nám priletí zvyčajne najviac sťahovavých druhov vtákov. Podľa odhadu ornitológov je to každý rok niekoľko desiatok, z toho asi dve tretiny práve v tomto mesiaci. Väčšina z nich k nám prilieta z Afriky, menej z Ázie.
Prvýkrát bol 1. apríl zasvätený vtákom už v roku 1900 ešte za čias Rakúska-Uhorska zásluhou  slovenského prírodovedca Otta Hermana (1835 – 1914). Tento deň sa zároveň spájal aj s oslavou stromov. Okrem toho v roku 1906 bola 1. apríla podpísaná aj Medzinárodná konvencia o ochrane užitočného vtáctva.
Pripravili sme pre Vás online prezentáciu zameranú na druhy vtákov, ktoré žijú v blízkosti ľudských sídiel – v našich záhradách a parkoch. V prezentácii predstavíme tiež vtáka roka 2021, ktorým je pipíška chochlatá a spoznáme spolu bežné druhy spevavcov, ktoré žijú v našej blízkosti:
http://smopaj.scienceontheweb.net/svetovy-den-vtactva/
 


Ďaľšie informácie: http://www.smopaj.sk

Naspäť na podujatia