Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

MIKULáš NEJESTWUJE - VERNISÁŽ VÝSTAVY

01 Júl 2020

MIKULáš NEJESTWUJE - VERNISÁŽ VÝSTAVY

Liptovská galéria P.M.Bohúňa     Vernisáž (Kultúrne podujatia)

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa     16:30


Vernisáž výstavy, na ktorej spisovateľ Michal Hvorecký predstaví mikulášske príbehy.

Vernisáž výstavy za účasti kurátora - spisovateľa a publicistu  Michala Hvoreckého, herca Richarda Stankeho a hudobníka Petra Machajdíka.
Vo svojom prvom kurátorskom projekte sa Michal Hvorecký zameral na Liptovský Mikuláš ako exemplárne stredoeurópske mesto. Preštudoval jeho dejiny, príbehy ako aj zabudnuté postavy z jeho multikultúrnej histórie. Preskúmal depozitár Liptovskej galérie P. M. Bohúňa, vybral na výstavu viaceré nikdy nevystavené diela zo zbierky a doplnil ich o tvorbu umelcov so vzťahom k miestu a téme. 

Inšpirovaný svojou celoživotnou fascináciou rozprávačstvom si ako základ svojej koncepcie zvolil mikulášske texty a príbehy. Vychádzal z miestnych dejín evanjelickej kníhtlače, ako aj z osudov rodáka Samuela Fischera, ktorý v nemčine vydával Thomasa Manna či Hermanna Hesseho. Výstavu jej autor vníma ako poctu mestu, jeho obyvateľom aj samotnej galérii a lokálnym múzeám.
Na výstave spolupracoval aj s miestnymi inštitúciami - Múzeom Janka Kráľa a Sovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva.

Výstavu finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.Ďaľšie informácie: http://www.galerialm.sk

Naspäť na podujatia