Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

FESTIVAL JEDEN SVET

13 Marec 2019
16 Marec 2019

FESTIVAL JEDEN SVET

Kultúrne centrum Diera do sveta     Beseda, Prednáška (Kultúrne podujatia)

Diera do sveta     17:00 - 22:00 (denne)


FILMY, KTORÉ SA OPLATÍ VIDIEŤ TÉMY, O KTORÝCH SA OPLATÍ HOVORIŤ

STREDA 13.3.

18:00
Film: Čističi
Hans Block, Moritz Riesewieck / Nemecko, Brazília, Holandsko, Taliansko, USA / 2018 / 88 min. /
Dnes môže hocikto nahrať na internet hocijaké zábery. No nie všetko, čo nahráme, tam aj zostane. Na tom, aby používatelia videli len schválený obsah, pracujú v anonymite desaťtisíce „čističov“. Ich úlohou je vyhľadávať a vymazávať nežiaduci obsah. Pracujú v utajení, ale filmárom sa podarilo kontaktovať niektorých „moderátorov obsahu“, ktorí pracujú v Manile na Filipínach. Majú skúsenosti s detskou pornografiou i so záznamami islamistického vraždenia. Postupné ničenie psychiky moderátorov však nie je jediný problém tejto profesie. Kde sa snaha zabrániť šíreniu zla mení na nebezpečnú cenzúru?

19:30
Diskusia:
Jakub Goda: Bloger, ktorý sa zameriava na odhaľovanie konšpirácií a fake news. Aby zistil, ako konšpiračné media fungujú, písal pre Hlavné správy. Za sériu blogov o tejto skúsenosti získal Novinársku cenu.
Samuel Ondrek a iniciatíva ♯somtu: Ľudia, ktorí vnášajú fakty a slušnosť do nenávistných diskusií na internete.

20:30
Film: Ženy venezuelského chaosu
Margarita Cadenas / Francúzsko, Venezuela / 2017 / 83 min.
V obchodoch dochádza jedlo. Vláda zaviedla prídelový systém. V nemocniciach chýbajú lieky a zdravotníci sa musia rozhodovať, kto ešte ma šancu na vyliečenie a koho už nemá cenu liečiť. Prudko rastie kriminalita. Politickí väzni sú stále za mrežami a systém ešte viac prerastá korupciou a nespravodlivosťou. Vláda sa snaží pred svetom i vlastnými občanmi tajiť, že štát sa nachádza v jednej z najhorších kríz vo svojej histórii. Toto unikátne filmové svedectvo o skutočnom stave vecí zachytáva príbehy piatich žien z rôznych generácii a spoločenských vrstiev, ktoré sa snažia vyrovnať s týmto chaosom.


ŠTVRTOK 14.3.

18:00
Film: Dôstojne zomrieť
Jesse van Venrooij / Holandsko / 2018 / 52 min.
Eelco trpí celý život depresiami, preto sa rozhodol podstúpiť legálnu eutanáziu. Jeho cesta nemá byť iba o ňom: pred smrťou chce prelomiť tabu a vytvoriť cestu pre ľudí, ktorí sú v rovnakej situácii ako on.

19:00
Diskusia
Jozef Drahovský: psychológ o depresii, radosti zo života a umieraní

20:00
Film: Hráč s deťmi
Fèlix Colomer / Španielsko / 2017 / 94 min.
Po prvý raz sa pedofil v dokumentárnom filme priznáva k sexuálnym útokom a v psychologicky a emocionálne silnom rozhovore sa pokúša vysvetliť svoje dôvody. Film rozpráva o veľkom prípade sexuálneho zneužívania maloletých v Španielsku, ktorý sa odohral v katalánskej mariánskej škole (13 pedofilov a 42 udaní). Obsahuje aj unikátne svedectvo Beniteza, pedofila, ktorý za 30 rokov zneužil viac ako 20 detí. Keďže súdny proces nie je ukončený, je znepokojujúce, že Benitez stále slobodne pôsobí vo svojej obci, obklopený deťmi, a môže kedykoľvek zaútočiť.


PIATOK 15.3.

17:00
Matematika zločinu
Prvý český podcastový krimi seriál. Odohráva sa v českých súdnych sieňach a väzenských celách. Má presah aj na Slovensko?
V roku 2012 napísal reportérke Magadeleny Sodomkovej neznámy muž z indonézskeho Bali, že uteká pred trestom. Tvrdil, že verdikt nebol spravodlivý, a to kvôli chybe súdneho znalca. Po stopách tohto expert, prezývaného “matematik zločinu”, sa potom reportérka vybrala spoločne s dánskou dokumentaristkou Brit Jensen.
Prvá epizóda nás zavedie do súdnej siene. Sleduje prípad Tomáša Tomana, ktorý sa vďaka posudku elitného znalca dostal za mreže. Odsúdený však tvrdí, že sa matematik zločinu prepočítal. Proces s Tomanom autarky zrekonštruovali pomocou autentických audio záznamov.

18:30
Diskusia: Magdalena Sodomková: Ako sa v Česku a na Slovensku počíta spravodlivosť a ako vyzerá práca investigatívneho novinára
Magdalena Sodomková a Brit Jensen sa zoznámili v roku 2015 pri práci na dokumentárnom seriáli o sýrskych plavkyniach Yusra pláva o život: http://extra.rozhlas.cz/yusra-mardini
Ten vznikol pre Český rozhlas, BBC World Service a BBC Radio 4. Spolu s francúzskym fotografom Lâm Duc Hiênom a tímom z Českého rozhlasu zaň potom získali Novinársku cenu v kategórii Audiovizuálna reportáž a Zvláštnu cenu Mileny Jesenskej od Česko – nemeckého fondu budúcnosti. Na Prix Italia 2017 sa dielo dostalo medzi osem najlepších rádiodokumentov roka. Ich nový non-fiction serial Matematika zločinu je založený na niekoľkoročnom novinárskom pátraní.
Magdalena Sodomková: Česká novinárka, ktorá niekoľko rokov sledovala príbeh sýrskej plavkyne z rozbombardovanej Sýrie na olympiádu v Riu de Janeiro. Pracovala na mnohých ďalších zaujímavých témach a reportážach z tridsiatich krajín ako Barma, Filipíny či Kuba.

20:30
Koncert: Sisa Fehér a Vladko Mikláš: Bardo


SOBOTA 16.3.

17:00
Film: Afrín bez pomoci
Začiatkom roku 2018 začali turecké vojská bombardovať Kurdmi obývané sýrske mesto Afrín v blízkosti tureckej južnej hranice. V marci toho istého roka sa turecký prezident Recep T. Erdogan rozhodol podniknúť frontálny pozemný útok s názvom „olivová ratolesť“ na Kurdské vojenské oslobodzovacie jednotky YPG a YPJ. Tie totiž Erdoganovo Turecko považuje za teroristov. Momentálne je Afrín pod tureckou správou. Počas bombardovania a následnej ofenzívy zomreli stovky civilistov. Na úteku pred tureckou armádou bolo v tom čase podľa OSN 170 000 ľudí. Turecko má neustále ambíciu likvidovať Kurdské oslobodzovacie jednotky, potláčať a minimalizovať kurdský boj za nezávislosť a obsadzovať ďalšie kurdské pohraničné mestá a oblasti. Reportáž sleduje dokumentaristku Janu Andert, ktorá poslala exkluzívne zábery pre reportáž Markéty Kutilovej a Lenky Klicperovej.

17:30
Diskusia: Markéta Kutilová: Kurdská revolúcia a globálna sýrska vojna
Novinárka a publicistka, pracovala v Demokratickej Republike Kongo, Iráne, na Haiti, v Kambodži, Ugande, Rwande, Tanzánii, Indonézii, Libérii, Jordánsku atď. V posledných rokoch dokumentuje spolu s Lenkou Klicperovou vojnové konflikty v Iraku a Sýrii. Založila zbierku na pomoc ľuďom v sýrskom Kobanî s názvom SOS Kobani. Je spoluautorkou kníh Islámskému státu na dostřel I a II a reportáží niekoľkokrát ocenených na Czech Press Photo.

19:00
Film: Mesto duchov
Matthew Heineman / USA / 2017 / 90 min.
Teroristická organizácia Islamský štát obsadila v roku 2014 Rakku a urobila z nej sídlo svojho veliteľstva v Sýrii. Hamúd, jeho brat Hasan a ďalší novinári z aktivistickej skupiny nasadzujú vlastné životy, aby odkrývali zločiny teroristov a vyvracali ich propagandu. Keď však Islamský štát čiastočne odhalí ich sieť, musia Hamúd a Hasan svoje rodné mesto opustiť. Zostávajú však v spojení so svojimi zdrojmi v Rakke a ďalej informujú svet o živote v meste. Za svoju činnosť získavajú medzinárodné uznanie, ale ani v exile nie sú v bezpečí...Vstupné na jeden film: 2€
Permanentka na celý festival vrátane koncertu: 15€
(možnosť zakúpiť lístky priamo v Diere do sveta)


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Ďaľšie informácie: https://www.facebook.com/events/530210487503427/

Naspäť na podujatia