Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

KRAJINA LIPTOVA OčAMI ONDREJA DROPPU

13 December 2018
18 Január 2019

KRAJINA LIPTOVA OčAMI ONDREJA DROPPU

Liptovské kultúrne stredisko     Výstava (Kultúrne podujatia)

Klubovňa LKS v NKP Čierny orol     pon-pia 8:00-15:00


Výstava akvarelových obrazov autora Ondreja Droppu (1936-2014).

Pán Ondrej Droppa sa narodil 15.11.1936  v Liptovskom  Mikuláši, ako najmladší zo 6 – tich  súrodencov. Vyrastal bez otca, ktorý zomrel, keď mal necelé dva mesiace.   
   Po  skončení meštianskej školy, odišiel študovať na Školu umeleckého priemyslu do Bratislavy. Hoci mal talent, pomery mu nedovolili študovať ďalej a tak v roku  1958 nastúpil do Závodov 1. mája v Liptovskom Mikuláši ako výtvarník do propagácie.  Neskôr sa stal vedúcim ateliéru  a svojej fabrike zostal verný až do odchodu na dôchodok  v r. 1996.
   Je autorom loga Maytex a podpísal sa pod stovky návrhov textilných vzorov, ktoré sa  v tom období vyvážali do celého sveta. Vychoval veľa šikovných návrhárok a jeho „ babule“ si na neho spomínajú s úctou a láskou dodnes.
       Rád chodieval do prírody, na huby, miloval zvieratká, mali psíka Lindu a Ronnyho.  No jeho najväčšou láskou bol maliarsky stojan, štetec, farby a krajina.
V sedemdesiatych rokoch, po zatopení Čemíc sa jeho susedom, priateľom, ale hlavne výtvarným súputníkom stal akademický maliar Ladislav Čemický. Spolu  sa túlali rodným krajom, aby zachytili tajomstvo okamihu, svoj pocit vnímania sveta, čaro momentu, každý na svojej maliarskej trojnožke.. Ondrej Droppa, sa však nikdy nepokladal za akademika, nepochytil maniere slávneho umelca, ale veľmi rád a s úsmevom spomínal aj s manželkou Zdenkou  na chvíle s majstrom Čemickým, a on miloval ich susedskú pohostinnosť a úprimné priateľstvo.
   Svoje obrázky skôr rozdával ako predával. A tak cez akvarely, pastely, perokresby zostáva trvalým hosťom našich domov. Vďaka Galérii u Bullov v Liptovskom Mikuláši  mohla jeho tvorbu poznať aj širšia verejnosť na dvoch výstavách,  v r. 1999 a 2003.


Ďaľšie informácie: http://www.lks.sk/

Vstupné: Dospelí: 0,50€ Deti: 0,20€

Naspäť na podujatia