Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

HORY A MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

30 September 2022
02 Október 2022

HORY A MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Dom kultúry     Beseda, Prednáška (Kultúrne podujatia)

Dom kultúry, veľká sála     17:00     PRIDAŤ DO KALENDÁRA


2. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva

Festivalová prehliadka horských a dobrodružných filmov spojená s prednáškami hostí, ktorí pôsobia v slovenskej outdoorovej komunite. Tri bohaté festivalové dni budú patriť všetkým tým, pre ktorých sú hory, outdoorové športy a cestovanie neoddeliteľnou súčasťou života.

PIATOK 30.9.
17:30     OTVORENIE FESTIVALU HORY A MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 2022
17:40     PROJEKCIA FILMOV   
Domov, sladký domov (Francúzsko, 15 min, 2021, r. Anthony Komarnicki)
Christian Bobin sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny. Strávil tri týždne na bicykli a paraglajde, no nikdy sa nevzdialil viac než 60 km od domu.
 
Farmár (USA, 4 min, 2021, r. Michael James Brown)
Už ste videli farmára, ktorý má najviac práce v zime? Miestna legenda David Van Dame každoročne žne bohatú úrodu čerstvého prašanu a popritom upozorňuje na úspornosť a udržateľnosť jeho najobľúbenejšieho športu
 
Alpská trilógia štvornožky (Francúzsko, 45 min, 2021, r. Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud) 
Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a Sébastien Berthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Kroux, ktorých sa však nikto nepýtal, či sa im na výlet chce. Ak ste teda niekedy uvažovali nad horskou cyklodovolenkou s vašimi psami, tento film vám bude nielen inšpiráciou, ale aj poučením.
 
60 sekúnd (Kanada, 19 min, 2021, r. Lara Shea)
Keď sa Tyler Turner zraní pri zoskoku padákom a príde o obe dolné končatiny, musí prehodnotiť celý svoj život. Dovtedy aktívny surfer, snouborder a lezec zrazu ostane odkázaný na pomoc druhých, s čím sa len ťažko vyrovnáva. No vďaka milujúcej partnerke a neskutočnej vnútornej sile sa znova postaví na nohy – a vyhrá zlatú olympijskú medailu v parasnoubordingu.
 
19:05     PRESTÁVKA                                                                                                                                                                                                                        
19:30     GABRIEL ŠLÁRKO -  Neorganizovaný horský romantizmus: Quo Vadis skialpinizmus                                    „Ahoj, som Gabriel, manžel a otec dvoch dcér. Toľko k mojim najväčším úspechom. Hory sú mi oveľa viac ako telocvičňa, sú zdrojom inšpirácie a hlbokých estetických zážitkov. Nehrá rolu či je deň, noc, dážď, sneh alebo vietor. Porozprávam vám o mojej ceste hľadania metafyziky v skialpinizme. Ako časom stráveným v horách, preč od davu, čísiel a hodnotení som objavil svoje smerovanie a oddelil čo je pre mňa podstatné a čo nie.
20:00     PRESTÁVKA
20:15     TOMBOLA
20:45     PROJEKCIA FILMOV
Njord (Kanada, 48 min, 2021, r. Caroline Cote, Vincent Colliard, Arnaud Bouquet)
Caroline a Vincent milujú expedície, no nikdy na žiadnej spoločnej ako partneri neboli. Teraz sa rozhodli, že sa ako prví na svete pokúsia o zimný prechod Špicbergov. Uprostred polárnej zimy sa vydajú na 1100 km výpravu po mrazivej krajine, v ktorej sú ich hlavnými protivníkmi ľadové medvede, slabá viditeľnosť a poriadna zima. Počas dvoch mesiacov tomu všetkému statočne odolávajú a kráčajú za svojím snom. Podarí sa im prísť do cieľa pred prvým jarným dňom?
 
SOBOTA 1.10.
17:30     PROJEKCIA FILMOV
Nie si v tom sama ( Kanada, 43 min, 2021, r. Heather Mosher)
Profesionálna športovkyňa a vodkyňa Sarah Hueniken zasvätila horám celý svoj život. Patrí medzi popredné ľadové a mixové lezkyne, no ešte väčšie naplnenie jej prináša zážitkové vzdelávanie žien. Jedného dňa, počas jej známych lezeckých kempov, zasiahne lezcov v stene lavína, v ktorej zahynie i jedna z jej najlepších priateliek. Film je príbehom o temnote, do ktorej upadla nielen Sarah, ale aj mnoho iných profesionálnych horských vodcov po tom, ako zažijú tragickú nehodu. Napriek traume sa Sarah rozhodne upriamiť pozornosť na nový projekt a znovuobjaviť istotu v horách – pokúsi sa za jeden deň vyliezť tri náročné mixové cesty v kanadských Skalnatých vrchoch.
 
Aladaglar Skiexpress (Slovensko, 28 min, 2021, r. Robert Vrlák)
Prvé zlyžovanie vrchu Demirkazik (3756 m n. m.) v tureckom pohorí Aladaglar v podaní slovenských skialpinistov Rasťa Križana, Miro Peťa a Roba Vrláka.
 
18:45     PRESTÁVKA
19:00     PAVEL BALLO - Začiatky paraglidingu na Liptove                                                                                       Koncom 80-tych rokov minulého storočia lietanie v horách na padákoch prišlo na Liptov z Álp. Padáky tvarom pripomínali obdĺžnikové matrace, šnúry boli hrubé ako na vešanie prádla a sedačka sa podobala skôr na horolezecký úväz. Pavel Ballo začínal so svojimi dobrodružstvami na padáku na Rohačke pri Ploštíne, neskôr na Babkách, Kriváni až zletel z Mt. Blancu a vyslúžil si športové ocenenie „Drsoň roka“.
19.30     JURAJ KOREŇ  -  Brúsenie horského diamantu
Vyliezť veľkú stenu v zimných podmienkach sólo a potom sa vrátiť na krídlach vetra naspäť do tepla a bezpečia údolia? Veľkolepý a odvážny sen. Možno aj nemožný, neuskutočniteľný. No velikáni a ich životné príbehy svedčia o tom, že "nič nie je nemožné pre toho, kto skúša". A tak som skúšal, po troške sa približoval. Veľakrát prehral, omrzol, zaváhal a mýlil sa. Sám v mrazoch a dlhých nociach, sám na ľadovcoch, sám zabalený v padáku som v burácajúcom vetre túžobne čakal na brieždenie. Len ja a všetci tí ľadoví obri, krutí a nebezpeční. Len ja a v snehobielom šate odeté, krásne a skvostné ako dámy - najväčšie severné steny Álp.
 
20:30     PRESTÁVKA
20:50     PROJEKCIA FILMOV
Dhaulágirí je môj Everest (Slovensko, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)                         
V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.
 
NEDEĽA 2.10.
17:00     PROJEKCIA FILMOV
Ufo Life (33 min, 2020, r. Jan Šimánek)
Marek Holeček a Zdeněk Hák, držitelia Zlatého cepínu 2018 za prvovýstup na Gašerbrum I, opäť pokúšajú svoje himalájske šťastie. Doteraz neprestúpená dvojkilometrová severozápadná stena Chamlangu a sedem dní, počas ktorých sa môže podariť dobyť neužitočné, ale aj stratiť to zásadné.
Filmový dokument citlivo prepája osobné línie prvovýstupcov s mimozemským športovým výkonom i historickým kontextom a tematizuje fenomén horolezectva ako taký.
 
Ako vzniká cyklotrail (Kanada, 9 min, 2021 r. Scott Bell, Mark Matthews)
Zažite, ako vám priamo pred očami vzniká nový cyklotrail, a zistite, odkiaľ berú motiváciu jeho kanadskí stavitelia.
 
Tri(c)ky (USA, 4 min, 2019, r. Sämi Ortlieb)
Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.
 
Sonder (Kanada, 35 min, 2021, r. Jay Macmillan)
Počas zemetrasenia v Nepále, ktoré v roku 2015 úplne zdevastovalo dedinu v odľahlom údolí Langtang, zahynuli aj Kanaďania Kathy a Bruce Macmillanovci. O tri roky neskôr sa ich syn Jay vydáva na cestu po ich stopách. Cestuje do Langtangu, aby sa vyrovnal so stratou a traumou. Spomína na svoje detstvo i nie vždy dokonalý vzťah svojich rodičov. Cestou sa stretáva s miestnymi rodinami, ktoré pochovali desiatky príbuzných, no ich odhodlanie nanovo vybudovať dedinu a komunitu odhaľuje univerzálnu silu lásky, straty a zmierenia.
 
18:20     PRESTÁVKA
18:30     JAKUB GRIGAR – Ako sa mi podarilo získať olympijské striebro                                                                      „O vodnom slalome si často ľudia myslia, že sa iba vozíme na loďkách a sem tam zbehneme do posilňovne. Veľakrát je za tým ale oveľa viac úsilia, a preto by som rád ukázal niektoré detaily aj veľké veci, ktoré ma dostali až na stupienok Olympijských hier.“
19:00     PRESTÁVKA
19:20     PROJEKCIA FILMOV  
Boj o zlato (96 min, 2022, r. Nick Hardie)
Janja Garnbret, Shauna Coxsey, Brooke Raboutou a Miho Nonaka – štyri talentované lezkyne a adeptky na prvú zlatú medailu v športovom lezení. Štyri príbehy o tom, ako vrcholové športovkyne bojujú o olympijskú miestenku, ako sa pripravujú na športový vrchol kariéry, ako im prvotnú prípravu prekazí covid a ako zápasia s psychickým tlakom a očakávaniami nielen svojho okolia, ale aj svojich krajanov. A hoci medaily sú už rozdané, z kina budete zaiste odchádzať so spotenými dlaňami. 
  
Časy jednotlivých blokov sú orientačné.
Sprievodným podujatím festivalu bude výstava fotiek s horskou tematikou. Súčasťou festivalu bude aj bohatá tombola, v ktorej okrem skvelých vecných cien na vás čaká aj zážitkový let lietadlom ponad Liptov, zapožičanie karavanu či pobyt pre 3 osoby v Roháčoch.
 
Veľká sála Domu kultúry
Vstupné: 6,-€ na 1 festivalový deň
Predaj vstupeniek: v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši alebo online na stránke www.dklm.sk

Ďaľšie informácie: https://horyamesto.sk/turne/hory-a-mesto-liptovsky-mikulas/

Vstupné: Dospelí: 1 deň/6 €

Odkaz na vstupenky: http://www.dklm.sk

Naspäť na podujatia