Liptovský Mikuláš

Pohľady z mesta Liptovsky Mikulas

Mikulášske ucho

Mikulášske ucho

Už od roku 2001 slúži pre občanov nášho mesta, jeho návštevníkov a každého vnímavého pozorovateľa života v našom meste anonymná rubrika liptovsko-mikulášskej samosprávy Mikulášske ucho.

Prečo ucho?  Je symbolom počúvania a to bol hlavný dôvod, prečo sme sa už pred dvanástimi rokmi  rozhodli zriadiť aj túto podobu na vyjadrenie názorov, postrehov, kritiky i chvály, proste hlasu slobodného občana, ktorému verejné veci nie sú ľahostajné. Ten, kto chodí s otvorenými očami a je ochotný odovzdať svoj názor či pripomienku v očakávaní, že minimálne cez túto rubriku sa dozvie odpoveď kompetentných, aktívne sa podieľa na riešení vecí verejných.

Teší nás, že naše „uško“ žije, že má svojich prispievateľov a priaznivcov. Tešia a inšpirujú nás Vaše uznania, podnety, návrhy, vážime si vaše kritické pripomienky a postrehy. Za dvanásť rokov svojej existencie má „uško“ vo svojej histórií už stovky príspevkov. Teší nás vaša dôvera.

Mikulášske ucho má okrem elektronickej podoby na webovom sídle mesta aj podobu schránky, ktorá je umiestnená v Centre služieb občanom mesta (CSOM) na Mestskom úrade. Môžete do nej vložiť svoje písomné podania (ktoré nemusia byť podpísané). Obe formy Mikulášskeho ucha môžete využiť aj na nahlásenie nekalých praktík, s ktorými ste sa stretli, ktoré ste odpozorovali.

Cez symbolické Mikulášske ucho budeme i naďalej počúvať Váš hlas a môžeme Vás ubezpečiť, že budeme počúvať pozorne. Vopred Vám ďakujeme za Vašu všímavosť a snahu pomôcť riešiť problémy, ktoré nás trápia.  

Z  Vášho oka do nášho ucha a bude nám lepšie.

       

V Mikulášskom uchu neuverejňujeme:
- reklamné  príspevky  a príspevky, v ktorých sú uvedené názvy firiem
- príspevky s menami osôb a osobnými údajmi, ktoré sú predmetom ochrany podľa osobitných predpisov
- hanlivé príspevky, príspevky s vulgárnym obsahom
- ideologické príspevky a príspevky s politickým podtónom
- príspevky, ktoré sú predmetom daňového tajomstva 

Názory diskutujúcich nie sú názormi mesta.
Ďakujeme za porozumenie.

Poznámka: Na odborné problémy máme na web stránke mesta zriadenú aj rubriku Otázky a odpovede.
Filtrovanie Rok : Mesiac :
Vaše príspevky
Diskusný príspevokjednota - stevko - 18.07.2014 - napísať reakciu
Proc ma jednota dvojnasobne drahsie rozky, a pritom su horsej kvality ako trebars v jinom obchode? Moze mi na to niekto odpovedat? Aj ostatne veci su tu na podbrezinach o vela vyssie cenovo ako v meste. Mozem to dolozit. Pritom su tu domy dochodcov, kde stari ludia musia chodit nakupovat, lebo dalej sa nedostanu. No ak takto ma prebiehat pomoc starym ludom, tak pekne dakujem.
Diskusný príspevok - - 21.07.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň,

      hoci plne rozumieme Vašej požiadavke, cenotvorbu v jednotlivých obchodoch resp. obchodných sieťach mesto, bohužiaľ, ovplyvniť nemôže. Závisí od jednotlivých prevádzok za aké ceny predávajú svoje výrobky a samozrejme, od dopytu zákazníkov, ktorí určujú či sa daný výrobok predáva, hoci jeho cena nekorešponduje s kvalitou.
       Ak máte výhrady k nejakej konkrétnej prevádzke, najlepšie bude obrátiť sa s požiadavkou priamo na nich.

Mgr. Slávka Kellová
útvar komunikácie a marketingu   
 

Diskusný príspevokRE: - Jana - 22.07.2014 - napísať reakciu
Nie je pravdivé tvrdenie pána Štefana, že ceny sú oveľa vyššie na Podbrezinách. Nakupujem v Bille v Priore a rovnako na Podbrezinách a cenové položky tovarov sú rovnaké. A pokiaľ ide o ostatný sortiment napríklad drogériu, máme v OD VERIMEX pobočku predajne drogérie Centrum z mesta, ktorí majú najlepšie ceny na celý sortiment. S pozdravom Jana.
Diskusný príspevokPizza soferi - Petra - 18.07.2014 - napísať reakciu
Dobry den. Pridam postreh, na situaciu, ktoru som vcera zazila. Pracujem na pesej zone. Ked som obsluhovala ceskych zakaznikov, tak ti sa ma opytali priblizne toto. Dobry den. Je to u vas normalne, ze sa po pesej zone prehanaju auta s rozvozom pizze tak sialenou rychlostou? Odpovedala som im nie. No ked som si za chvilku vsimla dalsie auto, tak som pochopila, ze turisti mali pravdu. Mladi chlapci, ktori si myslia, ze jazdia ako pretekari sa prehanaju centrom mesta po pesej zone ako keby boli niekde na pretekoch. Chcem sa vas opytat, viete s touto problematikou nieco robit? Alebo to zacneme riesit, az ked tito chlapci niekoho zrazia?
Diskusný príspevok - - 21.07.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň,

     riešenie dynamickej  dopravy nie je  v kompetencii mestskej polície. Napriek tomu sa prípadu  zhostíme a vec s konkrétnymi osobami prejednáme a zabezpečíme  nápravu.  
 
Ing. Lubomír Marjovič
zástupca náčelníka Mestskej polície

 

Diskusný príspevokRE: - Tomas - 22.07.2014 - napísať reakciu
Dobry den. Zial toto nieje len problem v pesej zone. Rozvoz pizze jazdi takto po celom meste. Aj v obytnej zone na Podbrezinach, skratka vsade. Mozno by sa mestska policia mohla spojit zo statnou policiou a zamerat sa na tento problem.
Diskusný príspevok - - 22.07.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň pán Tomáš,
 
        môžeme len zopakovať, že Mestská polícia v zmysle zákona o obecnej polícii č 564/1991 nemá kompetencie pre riešenie dynamickej dopravy. Všetky priestupky v zmysle zákona 9/2009 o cestnej premávke má právo riešiť len štátna polícia. Svoje poznatky preto odporúčam odovzdať Okresnému dopravnému inšpektorátu v Liptovskom Mikuláši.
 
Ing. Ľubomír Marjovič
zástupca náčelníka Mestskej polície
 

Diskusný príspevokJednosměrka Nešporova? - Garni - 18.07.2014 - napísať reakciu
V loňském roce jsem upozorňoval na porušování dopravních předpisů na ulici Nešporova, kde řidiči jezdí v protisměru v jednosměrce a parkují na chodníku tak, že nenechávají chodcům 1,5m (dodník má sotva tolik), Parkují i na travnaté pološe. Odpověď byla alibistická a tak jsem ji nechal čas, zda bude odbor dopravy konat, když zmizí výmluva. Ulice krátka je hotová už několik měsíců, označena značkami od soukromníka, ale město stále nekoná. Čekáte na nějakou tragédii, aby jste se rozhoupali k akci? A co dělá městská policie ? Nepotřebujete peníze za pokuty? Jakou výmluvu budete mít dnes?
Diskusný príspevok - - 22.07.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň,

       ulica Nešporova je z hľadiska frekvencie premávky jedna z najpokojnejších ulíc. Problémy, ktoré tu vznikajú sú preto v porovnaní s inými lokalitami neporovnateľne menšie. Mestská polícia nie je zameraná na vyberanie pokút a nie je podľa toho posudzovaná. Záleží nám na zabezpečení celkovej bezpečnosti a poriadku na území celého mesta.
        Na základe Vášho podnetu sme vykonali monitorovanie v uvedenom mieste v dňoch 18. až 22. júla 2014, pričom bolo zistených niekoľko priestupkov čiastočného státia vozidiel na chodníku, vodičmi prevažne z klientely hotela Garni, zdôvodňované nedostatočným počtom parkovacích miest na parkovisku pred hotelom a príliš úzkou cestou ulice Nešporovej, ktorá nedovoľuje státie na kraji vozovky. Okrem toho bolo zistené porušovanie jednosmerky cylistami. Počas monitorovania nebol zistený ani jediný prípad porušenia vjazdu do ulice motorovým vozidlom do protismeru jednosmernej ulice. Celkove možno hodnotiť časť ulice pri hoteli Garni za veľmi pokojnú a aj napriek vyskytujúcim sa sporadickým priestupkom za bezpečnú.
     Za spoluprácu ďakujeme a informácia je pre nás určite užitočná. O problémoch s parkovaním a celkovej zistenej situácii budeme informovať oddelenie dopravy a verejných priestranstiev nášho Mestského úradu. 
 
Ing. Ľubomír Marjovič
zástupca náčelníka Mestskej polície
 

Diskusný príspevokcyklistka Janka - cylista Janko - 16.07.2014 - napísať reakciu
Milá pani Janka, úlohu ste splnili, verím, že tí, do ktorých ste úmyselne nekopli, vám už poďakovali.. V otázke cyklochodníka ste si kopli do p. Repaského aj do p. Slafkovského. Ale zabudli ste kopnúť do toho, kto tiež sľuboval cyklochodník a bol primátorom v rokoch 2006 - 2010. A...nič. Nie som volič ani terajšieho ani predchádzajúceho primátora. Ale som podstatne objektívnejší ako Vy.
Diskusný príspevokCyklistický chodník - cyklistka Janka - 15.07.2014 - napísať reakciu
Dobrý deň, pred nedávnom som poslala otázku, ohľadne budovania cyklistického chodníka, na ktorú mi nebolo odpovedané. A div sa svete až v Topkách som sa dočítala o stavbe cyklistického chodníka v podaní pána Repaského. Tieto liptovské vízie beriem už celkom triezvo, lebo takto pred 20-rokmi sľuboval budovanie cyklistickoho chodníka aj pán Slafkovský, keď kandidoval na primátora a teraz je to isté len v bledomodrom, keď chce kandidovať pán Repaský na primátora, tak sľubuje zase to isté ako Slafkovský, mysliac si, že to zaberie na liptákov, keďže ja ním nie som a už neverím týmto otrepaným frázam a sľubom o budovaní chodníka, tak Vás ani voliť nebudem. No, zrejme najväčší prínos cyklistického chodníka bude pre psíčkárov, dôchodcov a matky s deťmi, ktorých je viac na už vybudovanom chodníku ako cyklistov a cyklisti sa mu radšej vyhýbajú, aby tam nemuseli kľučkovať medzi tými, ktorí tam nemajú čo robiť. A zrejme by mohla v tomto smere viacej zapracovať aj mestská polícia, veď hádam od toho je tu v meste, aby urobila poriadok s ľudmi, ktorí nedodržiavajú predpisy.
Diskusný príspevok - - 15.07.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň pani Jana,

     Informácia o vybudovaní cyklochodníka nie je len víziou. V priebehu mesiaca august, príp. september tohto roka sa skutočne začne s realizáciou úseku od hotela Jánošík po most v Okoličnom v celkovej dĺžke 4,3 km. Viac si môžete prečítať TU.
      Čo sa týka disciplinovanosti na už existujúcom úseku, dávame Vám za pravdu. Na podobné podnety odpovedáme počas letnej sezóny takmer pravidelne. Mestská polícia vykonáva námatkové kontroly cyklochodníka a upozorňuje na dodržiavanie pravidiel bez toho, aby účastníkov, ktorým nie je cyklocestička určená, pokutovali. Nemôžu tu však stáť celý deň.
     Výrazne tu záleží aj na uvedomení si ľudí, že cyklochodník je v prvom rade pre cyklistov, kurčuliarov, príp. iné športové vyžitie. Bohužiaľ, tento zámer zatiaľ ostáva akosi nepochopený.

Mgr. Slávka Kellová
útvar komunikácie a marketingu 
 

Diskusný príspevokRE: - cyklista - 15.07.2014 - napísať reakciu
Dva metre na obyvateľov, cyklochodník - debatujeme a upozorňujeme a cyklistu, s rýchlosťou pešieho človeka, na prázdnom chodníku pokutujeme.
Predmet príspevku * Meno
Príspevok
Opíšte text na obrázku: kontrolný kód  
* povinné údaje