Liptovský Mikuláš

Pohľady z mesta Liptovsky Mikulas

Mikulášske ucho

Mikulášske ucho

Už od roku 2001 slúži pre občanov nášho mesta, jeho návštevníkov a každého vnímavého pozorovateľa života v našom meste anonymná rubrika liptovsko-mikulášskej samosprávy Mikulášske ucho.

Prečo ucho?  Je symbolom počúvania a to bol hlavný dôvod, prečo sme sa už pred dvanástimi rokmi  rozhodli zriadiť aj túto podobu na vyjadrenie názorov, postrehov, kritiky i chvály, proste hlasu slobodného občana, ktorému verejné veci nie sú ľahostajné. Ten, kto chodí s otvorenými očami a je ochotný odovzdať svoj názor či pripomienku v očakávaní, že minimálne cez túto rubriku sa dozvie odpoveď kompetentných, aktívne sa podieľa na riešení vecí verejných.

Teší nás, že naše „uško“ žije, že má svojich prispievateľov a priaznivcov. Tešia a inšpirujú nás Vaše uznania, podnety, návrhy, vážime si vaše kritické pripomienky a postrehy. Za dvanásť rokov svojej existencie má „uško“ vo svojej histórií už stovky príspevkov. Teší nás vaša dôvera.

Mikulášske ucho má okrem elektronickej podoby na webovom sídle mesta aj podobu schránky, ktorá je umiestnená v Centre služieb občanom mesta (CSOM) na Mestskom úrade. Môžete do nej vložiť svoje písomné podania (ktoré nemusia byť podpísané). Obe formy Mikulášskeho ucha môžete využiť aj na nahlásenie nekalých praktík, s ktorými ste sa stretli, ktoré ste odpozorovali.

Cez symbolické Mikulášske ucho budeme i naďalej počúvať Váš hlas a môžeme Vás ubezpečiť, že budeme počúvať pozorne. Vopred Vám ďakujeme za Vašu všímavosť a snahu pomôcť riešiť problémy, ktoré nás trápia.  

Z  Vášho oka do nášho ucha a bude nám lepšie.

       

V Mikulášskom uchu neuverejňujeme:
- reklamné  príspevky  a príspevky, v ktorých sú uvedené názvy firiem
- príspevky s menami osôb a osobnými údajmi, ktoré sú predmetom ochrany podľa osobitných predpisov
- hanlivé príspevky, príspevky s vulgárnym obsahom
- ideologické príspevky a príspevky s politickým podtónom
- príspevky, ktoré sú predmetom daňového tajomstva 

Názory diskutujúcich nie sú názormi mesta.
Ďakujeme za porozumenie.

Poznámka: Na odborné problémy máme na web stránke mesta zriadenú aj rubriku Otázky a odpovede.
Filtrovanie Rok : Mesiac :
Vaše príspevky
Diskusný príspevokparkovisko - Sendrej - 16.04.2014 - napísať reakciu
Dobry den Usko. Problemom je parkovisko medzi bytovkami na ul.Hurbanova 12-14.Uz sa to tu aj pisalo ze ten podklad parkoviska su skaly s ktorymi sa radi hraju deti a hadzu to po sebe a aj na auta ktore nam uz aj poskodili (rozbitie okna,a kresby na laku).V okoli minuli rok sa robili pri inych bytovkach parkoviska kde je zamkova dlazba a my sme iny ako oni???? Tie z platime mesto tak preco tento dlhodoby problem nezacnete riesit??? Ta kapacite parkoviska uz aj tak nestaci a auta ktore sa tam roztahuju vytlacaju ine a tie musia parkovat but pri ceste ak je volne alebo na trave.Viem ze je vsade problem s parkovanim ale toto by sa malo tiez riesit.Keby tu byval mestsky poslanec uz by to bolo urobene.Staci sa opytat obyvatelov bytoviek ako su spokojni s parkoviskom.Preco sa to neriesi???? Dakujem za odpoved
Diskusný príspevok - - 17.04.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň,

     ako tu už bolo mnohokrát písané, či už pri riešení a pripomienkovaní parkovacej politiky mesta alebo pri riešení individuálnych problémov s parkovaním, mesto nedokáže z vlastných zdrojov finančne pokryť všetky požiadavky obyvateľov na výstavbu parkovacích miest. Preto prosím o strpenie.

     Prioritne riešime lokality, kde zatiaľ vôbec nie sú parkoviská, resp. kde sú výrazne väčšie problémy s parkovaním ako na Hurbanovej 14-16. Ďakujeme za porozumenie.

Ing. Ľubomír Hán
vedúci oddelenia ŽP, dopravy a verejných priestranstiev
 

Diskusný príspevok - jano - 10.04.2014 - napísať reakciu
Prosim vás o pretretie zeleneho prechodu pre cyklistov na kruhovej kryžovatke pri h. janošik.Stáva sa ,že šofery na cyklistov trubia mysliac si ,že cyklisti prechadzaju cez prechod pre chodcov na bycikli .
Diskusný príspevok - - 14.04.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň,

    ďakujeme za podnet. Správca cesty to zrealizuje pri obnove vodorovného dopravného značenia.

Ing. Ľubomír Hán
vedúci oddelenia ŽP, dopravy a verejných priestranstiev
 

Diskusný príspevokhospodárska budova - Juraj - 09.04.2014 - napísať reakciu
Dobrý deň, v posledných dňoch začal čulý pracovný ruch v mestskej časti Stošice v bývalých "prasačincoch". Chcem sa opýtať o aké práce ide , nakoľko v územnom pláne mesta je to naplánované ako zástavba rodinných domov a v tesnej blízkosti už niekoľko desiatok domov je postavených a prípadné využitie na poľnohospodárske účely by výrazne ovplyvnili kvalitu bývania. Pevne dúfam, že to na takéto účely slúžiť nebude, resp. ak áno mesto dúfam na to súhlas nedá. Ďakujem za odpoveď.
Diskusný príspevok - - 15.04.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň pán Juraj,

   stavebný úrad obdržal na uvedenú činnosť aj písomný podnet, na základe ktorého oznámil vlastníkovi stavby vykonanie štátneho stavebného dohľadu. Po zistení, aké stavebné činnosti sa na stavbe vykonávajú bude stavebný úrad postupovať v súlade so zákonom 50/1976 Zb. (stavebný zákon).
    V prípade Vášho záujmu o zistených skutočnostiach a ďalšom postupe stavebného úradu sa môžete osobne informovať na MsÚ – oddelenie územného rozhodovania a stavebného poriedku počas stránkových dní.

Ing. Alena Vinčurová
vedúca oddelenia ÚR a SP
 

Diskusný príspevokDom služieb - občania mesta - 08.04.2014 - napísať reakciu
Chceme sa opýtať, či sa uvažuje s rekonštrukciou Domu služieb v L. Mikuláši v prípade, ak nedôjde k jeho predaju. Mohli by ste v prípade dobrého projektu žiadať na rekonštrukciu prostriedky z fondov EÚ? Bolo by to pre obyvateľov mesta, aby mali niektoré služby dostupné na jednom mieste. Jednalo by sa o dobrú investíciu do majetku mesta a splnil by sa aj účel, aby budova vyzerala krajšie zvonku aj zvnútra. O nájomcov by ste určite núdzu nemali, veď prenájom priestorov bol dlhé roky pre Bytový podnik a Mesto L.M. rentabilný, priestory boli obsadené, až kým sa nájomcovia nedostali do neistoty z dôvodov plánovaného predaja. Čo sa týka príjmu z plánovaného predaja, keďže mesto podľa prezentovaných informácií dobre hospodári, úverovú zaťaženosť možno znižovať aj z týchto zdrojov, nielen z predaja majetku mesta.
Diskusný príspevok - - 10.04.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň,
 
     odchod nájomníkov z Domu služieb sa začal výstavbou obchodných prevádzok na Kamennom poli. Je škoda, že aj vďaka petícii „Zachráňme Dom služieb“ sa nepodarilo dávnejšie naplniť zámer investora vybudovať na jeho mieste moderné spoločensko-obchodné centrum  ešte pred výstavbou iných nákupných centier.
      Mesto Liptovský Mikuláš odštartovalo v marci tohto roka šieste kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej hľadá vhodného záujemcu na využitie priestoru, kde sa nachádza Dom služieb. Uvedomujeme si jedinečnosť jeho polohy a nepochybujeme o jeho budúcom využití. Oslovilo nás niekoľko záujemcov, ktorí predložili svoje ponuky. V podmienkach súťaže poslanci mestského zastupiteľstva stanovili niekoľko podmienok (rozšírenie existujúcich parkovacích miest, priestor pre Informačné centrum mesta atď.), ktoré neboli ochotní akceptovať.
     Napriek tomu ostávame optimistami, že nájdeme vhodného investora, ktorý v centre mesta vybuduje využívaný polyfunkčný objekt.
        V budove Domu služieb sa nachádza nebezpečný azbest, ktorý predurčuje budovu na zbúranie. Bohužiaľ, mesto nemá v súčasnosti a pravdepodobne ani v blízkej budúcnosti mať nebude, toľko finančných prostriedkov, aby dokázalo zafinancovať asanáciu a nasledovnú výstavbu novej budovy.
    Pokiaľ ide o eurofondy, samospráva nemôže žiadať o grant s účelom prenájmu priestorov na komerčné účely. Mestá a obce môžu žiadať finančné prostriedky len na verejnoprospešné účely/zariadenia ako sú školy, cesty atď.

MUDr. Alexander Slafkovský
primátor mesta
 

Diskusný príspevokNáš názor na Rusov, hrdinskú Červenú armádu a Krym - Aj my sme občania! - 08.04.2014 - napísať reakciu
Vážené UCHO — dovolíme si Vás touto cestou požiadať‘ o zverejnenie nášho stanoviska k odvysielanému televíznemu šotu z Mesta Liptovský Mikuláš pri príležitosti Osláv Oslobodenia nášho mesta. Vyjadrenie občanov k oslavám oslobodenia Liptovského Mikuláša. Tohtoročné oslavy oslobodenia mesta Liptovský Mikuláš vzbudili pozornosť‘ v celej našej spoločnosti. Nemáme pochybnosti, kto túto hladinu rozvInil do takéhoto rozsahu, so zámerom pošpiniť‘ konanie súčasného primátora a vyzdvihnúť‘ osoby, ktorí sa následne predvádzajúc sa zúčastnili osláv dvakrát. Dovolíme si preto prezentovať‘ časť‘ občanov, ktorá plne chápe postoj a čin súčasného primátora. Nikto nebráni a nebránil našim zahraničným host‘om z Ruska uctiť‘ si svojich padlých vojakov, ktorí položili životy pri oslobodzovaní aj nášho mesta. Mesto samotné, tak ako to robí každoročne, svoje oslavy a kladenie vencov pri pamätníku padlých pripravilo aj bez ohľadu na zbytočný rozruch, čo aj s patričnou pietou vykonalo. A vykonalo pod svojou hlavičkou v každej časti mesta v ktorej sa kladenie vencov konalo, aj s konaním ďalších spomienkových podujatí I napr. v Múzeu Janka Kráľa. Primátor mesta, vzhľadom na skutočnosti, ktoré sa dejú na Ukrajine a vzhľadom na postoj predstaviteľov krajín celej Európy, USA a ďalších krajín sveta nepovažoval za vhodné prezentovať sa v tejto situácii spoločnou akciou so zástupcami Ruska. Nepovažoval za potrebné ukázať, že sme na inej strane ako celá Európa. Zdržanlivé chovanie bob teda úplne na mieste. A celá situácia bola politicky sproste zneužitá. Pri tejto príležitosti si nemôžeme nespomenúť na chvíľu, ktorou hrubo Zväz protifašistických bojovníkov, kto ich na to nahovoril ??! urazil tisíce našich občanov, ktorí v rôznych organizáciách chodili po desaťročia, každoročne a starali sa o hroby vojakov na cintoríne padlých na Nicovom. Urazil tým, že pri prvej príležitosti zavesil na hrud‘ p. Blcháča medailu za príkladnú starostlivosť‘ o cintorín padlých vojakov na Háji Nicovo. A tento pán toto ocenenie pokrytecky bez ostychu prijal. Veď ešte pred nedávnom nebol ani občanom Liptovského Mikuláša a nie sme si istý či na cintoríne vôbec predtým ako sa stal primátorom, niekedy bol. Pána Chrapčiaka a jeho emocionálne vystúpenie “ televízii, vyplývajúce z jeho nostalgických spomienok vieme pochopiť‘. Spomínať‘ je potrebné, ale žít‘ dopredu nutné. Nechali ste sa zneužiť‘ a držíte chrbát politicky niekomu inému. My musíme žít‘ a reagovať na súčasnú situáciu. Nemôžeme vstúpiť‘ do Európskej únie a zároveň sa stavať proti nej. Zaradili sme sa a naše deti žijú už v novej Európe. Oslavy oslobodenia a úcta mŕtvym mohla prebehnúť‘ aj bez toho zbytočného cirkusu a predvádzania sa určitých osôb. Aj my sme občania Liptovského Mikuláša.
Diskusný príspevok - - 10.04.2014 - napísať reakciu

Dobrý deň,
 
      ďakujem veľmi pekne za Vašu podporu. Našťastie alebo bohužiaľ mi súčasné udalosti na Ukrajine dávajú za pravdu. Ešte raz chcem zdôrazniť, že moje rozhodnutie nemá nič spoločné s vojnovými udalosťami spred 69 rokov, nikomu si nedovolím uprieť jeho zásluhy.
     Vážim si našu históriu. Práve tá by nás mala učiť tvoriť novodobé dejiny a mrzí ma, že nie vždy sa tak deje.
 
MUDr. Alexander Slafkovský
primátor mesta
 

Predmet príspevku * Meno
Príspevok
Opíšte text na obrázku: kontrolný kód  
* povinné údaje