Liptovský Mikuláš

Pohľady z mesta Liptovsky Mikulas

Mikulášske ucho

Mikulášske ucho

Už od roku 2001 slúži pre občanov nášho mesta, jeho návštevníkov a každého vnímavého pozorovateľa života v našom meste anonymná rubrika liptovsko-mikulášskej samosprávy Mikulášske ucho.

Prečo ucho?  Je symbolom počúvania a to bol hlavný dôvod, prečo sme sa už pred dvanástimi rokmi  rozhodli zriadiť aj túto podobu na vyjadrenie názorov, postrehov, kritiky i chvály, proste hlasu slobodného občana, ktorému verejné veci nie sú ľahostajné. Ten, kto chodí s otvorenými očami a je ochotný odovzdať svoj názor či pripomienku v očakávaní, že minimálne cez túto rubriku sa dozvie odpoveď kompetentných, aktívne sa podieľa na riešení vecí verejných.

Teší nás, že naše „uško“ žije, že má svojich prispievateľov a priaznivcov. Tešia a inšpirujú nás Vaše uznania, podnety, návrhy, vážime si vaše kritické pripomienky a postrehy. Za dvanásť rokov svojej existencie má „uško“ vo svojej histórií už stovky príspevkov. Teší nás vaša dôvera.

Mikulášske ucho má okrem elektronickej podoby na webovom sídle mesta aj podobu schránky, ktorá je umiestnená v Centre služieb občanom mesta (CSOM) na Mestskom úrade. Môžete do nej vložiť svoje písomné podania (ktoré nemusia byť podpísané). Obe formy Mikulášskeho ucha môžete využiť aj na nahlásenie nekalých praktík, s ktorými ste sa stretli, ktoré ste odpozorovali.

Cez symbolické Mikulášske ucho budeme i naďalej počúvať Váš hlas a môžeme Vás ubezpečiť, že budeme počúvať pozorne. Vopred Vám ďakujeme za Vašu všímavosť a snahu pomôcť riešiť problémy, ktoré nás trápia.  

Z  Vášho oka do nášho ucha a bude nám lepšie.

       

V Mikulášskom uchu neuverejňujeme:
- reklamné  príspevky  a príspevky, v ktorých sú uvedené názvy firiem
- príspevky s menami osôb a osobnými údajmi, ktoré sú predmetom ochrany podľa osobitných predpisov
- hanlivé príspevky, príspevky s vulgárnym obsahom
- ideologické príspevky a príspevky s politickým podtónom
- príspevky, ktoré sú predmetom daňového tajomstva 

Názory diskutujúcich nie sú názormi mesta.
Ďakujeme za porozumenie.

Poznámka: Na odborné problémy máme na web stránke mesta zriadenú aj rubriku Otázky a odpovede.
Filtrovanie Rok : Mesiac :
Vaše príspevky
Diskusný príspevokkolaje v trave v mestskych parkoch - Alexander - 26.02.2015 - napísať reakciu
Dobry den, chcem sa opytat, ci je normalne, ked pracovnici VPS vynasaju odpadky z kosov svojim vozidlom a napr. v parku pri MsU a tiez pri sturovej ulici nechavaju kolaje v trave vedla chodnika . Tie kolaje od kolies teda nevyzeraju pekne a navyse sa v trave s tym autom aj otacaju. Hlavne ked je mokry a premoceny teren. Nemozu pracovnici VPS prejst tych par metrov s kosmi aj peso, aby sa ta trave takto nemusela nicit? Dakujem za pochopenie.
Diskusný príspevok - - 27.02.2015 - napísať reakciu


Pracovníkov sme na to upozornenili. Máme záujem na tom, aby sa takáto situácia v budúcnosti neopakovala. Ďakujeme za podnet.

 

 

Ing. Štefanisko Dušan

VPS Liptovský Mikuláš

Diskusný príspevokspomalovacie prahy - marek pavlik - 26.02.2015 - napísať reakciu
dobry den. posta a ZUS. je az neuveritelne, ako rychlo sa jazdi cez tento usek. denne tam chodim s dcerou a fakt tam neexistuje ziadne dodrziavanie rychlosti. a to vobec nepisem o kretenoch na vsetkych tych "donaskovych" autickach. proste komplet soferi tento usek uplne neguju ako miesto, kde je velmi husta koncentracia deti, chodcov - smer na/zo stanice, studentov gymnazia atd.. bolo by mozne zariadit nieco ako spomalovace? dakujem
Diskusný príspevok - - 27.02.2015 - napísať reakciu

Dobrý deň, bohužiaľ, je stále veľa vodičov, ktorým dopravné predpisy nič nehovoria. S tou rýchlosťou na miestnych komunikáciách je to niekedy taký subjektívny pohľad. Napr. na ul. Podtatranského sa nám obyvatelia sťažovali na rýchlosť vozidiel, kde sme následne osadili merač rýchlosti a samozrejme obyvatelia sa sťažovali aj naďalej. Avšak z tohto merača rýchlosti sme získali pomerne presné údaje o rýchlosti vozidiel, kde priemerná rýchlosť dosahovala 43 km/hod. Samozrejme sa našli indivíduá, hlavne v nočných hodinách, ktoré tade prešli aj 100 kilometrovou rýchlosťou. Sú to však výnimky a je ich nepatrná desatinka  percenta, aj keď práve títo môžu spôsobiť škodu na majetku alebo zdraví. Predpokladáme, že podobne by to bolo aj na Ul. Hodžovej, kde by pravdepodobne priemerná rýchlosť  klesla aj pod 40 km/h. Ak sa nám tu budú množiť takéto podnety, zabezpečíme presunutie merača do tejto lokality. S osadením spomaľovacieho prahu neuvažujeme.

 

Ing. Ľubomír Hán

 

vedúci oddelenia ŽP, dopravy a verejných priestranstiev

Diskusný príspevokDetské ihrisko - Martin - 24.02.2015 - napísať reakciu
Dobrý deň. Už niekoľko krát sa stalo, že nikto neodomkol detské ihrisko na Podbrezinách pri cukrárni, naposledy včera 23.2. Je na to nejaký dôvod, alebo sa iba na to zabudlo? Kam volať ak nebude opäť odomknuté? na 159?
Diskusný príspevok - - 26.02.2015 - napísať reakciu

Dobrý deň, odomykanie ihriska má  v povinostiach MsP, v nočných hodinách sa uzamyká a v ranných hodinách ho hliadka odomyká. V uvedený deň hliadka vyhodnotila, že vzhľadom na značne nevhodný terén / sneh a blato / v ranných hodinách objekt nechala uzamknutý. Na môj pokyn od dnešného dňa bude objekt v ranných hodinách odomknutý aj napriek zlému počasiu a nevhodnému terénu.

 

Mgr. Igor  Petra
zástupca náčelníka Mestskej polície

Diskusný príspevokParkovanie pred Billou - Bojovník - 23.02.2015 - napísať reakciu
Dobrý deň, toľkokrát sa tu tá téma riešila a stále nedošlo k náprave. Jedná sa o parkovanie pred Billou na Podbrezinách. Áut tam stojí čoraz viac. Nie iba jedno-dve ako kedysi. Dnes je to súvislý rad vozidiel od herne až po koniec dláždenia + 2 autá na asfaltovej ceste. Nielenže tam nemajú čo stáť, ale zároveň obmedzujú ba dokonca ohrozujú plynulosť a bepečnosť cestnej premávky. Hlavne že parkovisko oproti pred Tatranom je poloprázdne. Mestská polícia s tým nič nerobí. Pri hoteli Jánošík veselo rozdáva papuče, nakoľko je tam "znovuzaložená" zastávka a pred Billou na Podbrezinách nič. Keď sa niekto sťažuje, vždy sa dočkáme diplomatickej odpovede, ktorá neurazí ani pisateľa, ani tých čo tam stoja s autami, no nedozvieme sa z odpovede de facto nič, iba to že tam autá stoja a teba volať 159. Pýtam sa teda jasne a chcem dostať jasnú odpoveď. Aké kroky podnikne mestská polícia aby vyriešila tento problém? Dochádza mi v tomto probléme trpezlivosť. Človek sa stále sťažuje a nič sa nerieši. Treba poslať sťažnosť na nadriadené orgány, že sa preukázateľne pácha priestupok a kompetentní s tým dlhé roky nič nerobia? To vážne treba na vás bič? Takže opäť moja otázka - aké kroky podnikne mestská polícia aby vyriešila tento problém?
Diskusný príspevok - - 26.02.2015 - napísať reakciu

Dobrý deň,

od môjho nástupu riešim denne tento problém a výsledok je nasledovný:

Každú zmenu niekoľkokrát v priebehu dňa ja vyslaná hliadka do uvedeného miesta, pričom vodičov, ktorí stoja na mieste, kde je to zakázané, upozorňujú na protiprávnosť ich konania. Zatiaľ sme zvolili taktiku "napomenutia" a to už od 16. 2. 2015 do konca tohto týždňa. Hliadky vodičov upozorňujú, že sa dopúšťajú priestupku na úseku dopravy a do budúcna sa bude pri opakovanom porušovaní tohto priestupku pristupovať v zmysle zákona. Teda ak vozidlo v pešej zone nebude parkovať na miestach tomu určených - na vyznačených parkoviskách, bude vozidlu založené blokovacie zariadenie.

Z dôvodu toho, aby MsP L. Mikuláš naša verejnosť nevnímala len ako represívnu zložku, sme v tomto prípade pristúpili k takému riešeniu, že cca 2 týždne budeme vodičov na porušenie zákona len upozorňovať a až po tejto dobe pristúpime k represívnym opatreniam.

 

Mgr. Igor  Petra
zástupca náčelníka Mestskej polície

Diskusný príspevokholuby - Jana - 23.02.2015 - napísať reakciu
dobry den chcem sa opýtať ako a kto nám vie pomôcť zrušiť holuby z našej strechy? Už je to fakt neúnosné, hluk, špina popred okná, na balkónoch a humus na vikieroch. Bytovka 1.mája 2044
Diskusný príspevok - - 24.02.2015 - napísať reakciu

Možno si ešte pamätáte, koľko holubov bývalo na námestí. Často ich tam starší aj deti kŕmievali. Na objekt múzea sa museli namontovať zábrany, aby na rímsu nesadali holuby a neznehodnocovali celý objekt.

Problém je v tom, že v blízkosti uvedeného bytového domu majú holuby dostatok potravy. Zrejme ich obyvatelia kŕmia a holuby v očakávaní pravidelného prídelu sedávajú v blízkosti. Skúste si na schôdzi bytového domu ozrejmiť tento problém a dohodnúť sa s obyvateľmi, aby nekŕmili „vtáčiky“. Ak ich viac ľudí aj odplaší, nebudú sa nachádzať  vo väčšom  množstve na jednom mieste.

 

Ing. Iveta Klepáčová

vedúca útvaru životného prostredia a poľnohospodárstva

 

Diskusný príspevokRE: - Jana - 24.02.2015 - napísať reakciu
bohužiaľ musím nesúhlasiť... aj ostatným obyvateľom, ktorí bývajú pod strechou to vadí, aj ich plašíme, určite ich tu nikto nekŕmi, no napriek tomu sa každé ráno (a čoraz skoršie) vracajú... no bohužiaľ na schôdzi sa nevieme dohodnúť, čo s tým, lebo niektorí obyvatelia, ktorí nebývajú priamo pod strechou sa nechcú týmto problémom zaoberať a vyjadrujú sa, že ich sa tento problém netýka... a vzhľadom na to, že sú to mestské holuby (tie, čo boli na múzeu), sa s týmto problém obraciam na vás a žiadam o pomoc...
Diskusný príspevok - - 24.02.2015 - napísať reakciu

Prosím, zašlite nám mailový kontakt na Vás na adresu Iveta.Klepacova@mikulas.sk, aby sme Vám mohli poslať bližšie informácie aj s fotografiami a ďalšími materiálmi.

Predmet príspevku * Meno
Príspevok
Opíšte text na obrázku: kontrolný kód  
* povinné údaje